Obniżyli klientom ceny prądu, choć nie musieli. Może ich to kosztować 200 mln zł

Wyjście przed szereg może nie wyjść Enerdze na dobre. Zbyt wcześnie obniżyła ceny prądu i może sporo na tym stracić.
Wyjście przed szereg może nie wyjść Enerdze na dobre. Zbyt wcześnie obniżyła ceny prądu i może sporo na tym stracić. Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta
Ustawa zamrażająca ceny energii jeszcze nie jest gotowa, a Energa wychodzi przed szereg i wprowadza obniżki. Tymczasem Ministerstwo Energii nie zdążyło nawet wprowadzić niezbędnych rozporządzeń wykonawczych obejmujących rekompensaty.


Grupa obniżyła klientom ceny prądu, a nie musiała
Stracić na tym może ponad 200 mln zł – donosi "Puls Biznesu". Dziennik sugeruje, że rozporządzeniu do tzw. ustawy prądowej nie przewidziano rekompensat za wcześniejsze wprowadzenie warunków ustawy.

Gdyby przypuszczenia okazały się słuszne, to Energa może mieć spory problem. Tymczasem ta kwestia jest przedmiotem sporu między Ministerstwem Energii a Komisją Europejską.

Ustawa wprowadza zamęt, a dobrego rozwiązania nie widać
Natomiast nie zanosi się na to, że ustawa prędko poprawi rosnące ceny prądu. W połowie miesiąca informowaliśmy, że w resorcie energii trwała gorączka organizacyjna. Ministerstwo stara się zapanować nad chaosem, jaki stworzyła ustawa o cenach prądu.

W kwietniu pisaliśmy w INNPoland.pl o rosnących cenach prądu w Polsce. Interwencja rządu nie zmniejszyła cen energii na dobre, lecz tylko przesunęła podwyżkę o rok.

W 2020 za prąd możemy płacić o 30 – 50 proc. więcej niż dziś. W 2018 roku ceny prądu mieliśmy wyższe niż Niemcy i Szwedzi.

Ta sytuacja ma związek z drożejącymi uprawnieniami do emisji CO2. To opłaty, jakie muszą ponosić elektrownie i inne firmy emitujące dwutlenek węgla. Mają więc wybór – płacić te swoiste kary albo inwestować w ograniczanie emisji.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.