Płaca minimalna wzrośnie. Znamy hojną propozycję ministerstwa na przyszły rok

Minister Elżbieta Rafalska proponuje pensję minimalną na 2020 r. na poziomie 2450 zł. Byłaby to podwyżka o 200 zł w stosunku do 2019 r. Oznacza to, że minimalna stawka godzinowa wynosiłaby 16 zł.
Minister Elżbieta Rafalska proponuje pensję minimalną na 2020 r. na poziomie 2450 zł. Byłaby to podwyżka o 200 zł w stosunku do 2019 r. Oznacza to, że minimalna stawka godzinowa wynosiłaby 16 zł. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta.
Minister Elżbieta Rafalska próbuje pogodzić oczekiwania związkowców i pracodawców. Na konferencji zapowiedziała podwyżkę płacy minimalnej o 200 zł - wówczas pensja minimalna w 2020 r. wynosiłaby 2450 zł brutto. Za godzinę pracy należałoby się wówczas minimum 16 zł.


Szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na konferencji zaproponowała podwyższenie płacy minimalnej w 2020 r. do poziomu 2450 zł brutto. To podwyżka o 200 zł w stosunku do aktualnie obowiązującego najniższego limitu miesięcznego wynagrodzenia.
– Jeśli nasza propozycja zostanie przyjęta przez Radę Ministrów, płaca minimalna wyniesie co najmniej tyle, ile nasza propozycja, czyli 2450 zł – powiedziała Elżbieta Rafalska. Minister próbuje pogodzić dwa odmienne stanowiska. Trzy największe związki zawodowe doszły do porozumienia, domagając się płacy minimalnej w 2020 r. na poziomie 2520 zł brutto (podwyżka o 270 zł), środowiska pracodawców zaś optują za wynagrodzeniem rzędu 2387 zł brutto, podwyżki o 137 zł.

Płaca minimalna - przepisy
Inna sprawa, że minister wyskoczyła nieco przed szereg, bo proponuje podwyższenie płacy minimalnej na 2020 r. o więcej niż ustawowe minimum. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, gdyby przyjąć opcję podwyżki o tylko tyle, ile gwarantują przepisy, płaca minimalna wynosiłaby 2345,59 zł brutto. Wówczas relacja płacy minimalnej do średniego wynagrodzenia wynosiłaby 44,9 proc., a nie 47 proc. - za czym optuje minister Rafalska.

Negocjacje o wysokość płacy minimalnej polegają na przedstawianiu propozycji przez reprezentatywne związki zawodowe oraz organizacje pracodawców, do których ustosunkowują się ministerstwa oraz premier. Rząd, aby przedstawić swoją propozycję płacy minimalnej na 2020 r. ma czas do 15 czerwca.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.