Bilety lotnicze coraz tańsze. Aż trudno uwierzyć, jak mało zarabiają przewoźnicy na pasażerach

Na jednym pasażerze linie lotnicze zarabiają średnio... 6 dolarów.
Na jednym pasażerze linie lotnicze zarabiają średnio... 6 dolarów. Fot. 123rf.com
Słowa „tanie loty” nabierają nowego znaczenia w świetle najnowszego raportu Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych IATA. Organizacja prześwietliła ceny biletów lotniczych z 2019 r. oraz z 1998 r. Okazało się, że w ciągu dwóch dekad potaniały one o 61 proc. Dziś na jednym pasażerze przewoźnicy zarobią średnio 6 dolarów.


6 dolarów zarobku
W 2019 roku pasażer linii lotniczych za bilet w dwie strony, bez dopłat i podatków, zapłaci średnio 317 dol., jak wylicza IATA. Jeszcze dwadzieścia lat temu cena takiego biletu była o 61 proc. wyższa.

To z kolei oznacza, że linie lotnicze na pasażerach zarabiają o wiele mniej. Organizacja musiała zrewidować prognozę globalnego zysku branży na rok 2019 r. i z 35,5 mld dol. całościowego zarobku, wyszło zaledwie 28 mld dol. To z kolei oznacza, że w 2019 r. na jednym pasażerze przewoźnicy zarobią średnio... 6 dolarów.

- Marże są ograniczane przez rosnące koszty pracy, paliwa i infrastruktury. Ostra konkurencja między liniami lotniczymi hamuje wzrost zysków. Osłabienie w światowym handlu prawdopodobnie będzie trwało, ponieważ wojna handlowa między USA i Chinami przybiera na sile – powiedział Alexandre de Juniac, CEO IATA, podczas posiedzenia organizacji w Seulu.

Czy bilety podrożeją?
Zapewnił, że linie lotnicze wciąż będą miały zyski w tym roku, lecz nie będą to łatwo zarobione pieniądze. Potwierdzają to dane - Grupa Emirates w roku finansowych 2018/2019 odnotowała o 44 proc. mniejsze zyski niż rok wcześniej, a Ryanair wykazał zysk mniejszy o 29 proc.


Jednak mimo spadku zarobków przewoźników, ceny biletów lotniczych nie pójdą drastycznie w górę - liniom lotniczym zwyczajnie zależy na sprzedaży jak największej liczby biletów na poszczególne rejsy.

A jak pasażerowie mogą znaleźć najtańsze bilety? Zaglądając na strony przewoźników lotniczych w niedziele. Zależność ceny biletu od dnia tygodnia wykazały pięcioletnie badania ekspertów z Airlines Reporting Corporation i Expedia Group.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ŚWIATOWY DZIEŃ SZEFA

0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0I kolejna godzina zmarnowana. Tak sprawisz, że gadatliwy kolega z pracy się przymknie
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła