Bilety lotnicze coraz tańsze. Aż trudno uwierzyć, jak mało zarabiają przewoźnicy na pasażerach

Na jednym pasażerze linie lotnicze zarabiają średnio... 6 dolarów.
Na jednym pasażerze linie lotnicze zarabiają średnio... 6 dolarów. Fot. 123rf.com
Słowa „tanie loty” nabierają nowego znaczenia w świetle najnowszego raportu Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych IATA. Organizacja prześwietliła ceny biletów lotniczych z 2019 r. oraz z 1998 r. Okazało się, że w ciągu dwóch dekad potaniały one o 61 proc. Dziś na jednym pasażerze przewoźnicy zarobią średnio 6 dolarów.


6 dolarów zarobku
W 2019 roku pasażer linii lotniczych za bilet w dwie strony, bez dopłat i podatków, zapłaci średnio 317 dol., jak wylicza IATA. Jeszcze dwadzieścia lat temu cena takiego biletu była o 61 proc. wyższa.

To z kolei oznacza, że linie lotnicze na pasażerach zarabiają o wiele mniej. Organizacja musiała zrewidować prognozę globalnego zysku branży na rok 2019 r. i z 35,5 mld dol. całościowego zarobku, wyszło zaledwie 28 mld dol. To z kolei oznacza, że w 2019 r. na jednym pasażerze przewoźnicy zarobią średnio... 6 dolarów.

- Marże są ograniczane przez rosnące koszty pracy, paliwa i infrastruktury. Ostra konkurencja między liniami lotniczymi hamuje wzrost zysków. Osłabienie w światowym handlu prawdopodobnie będzie trwało, ponieważ wojna handlowa między USA i Chinami przybiera na sile – powiedział Alexandre de Juniac, CEO IATA, podczas posiedzenia organizacji w Seulu.


Czy bilety podrożeją?
Zapewnił, że linie lotnicze wciąż będą miały zyski w tym roku, lecz nie będą to łatwo zarobione pieniądze. Potwierdzają to dane - Grupa Emirates w roku finansowych 2018/2019 odnotowała o 44 proc. mniejsze zyski niż rok wcześniej, a Ryanair wykazał zysk mniejszy o 29 proc.

Jednak mimo spadku zarobków przewoźników, ceny biletów lotniczych nie pójdą drastycznie w górę - liniom lotniczym zwyczajnie zależy na sprzedaży jak największej liczby biletów na poszczególne rejsy.

A jak pasażerowie mogą znaleźć najtańsze bilety? Zaglądając na strony przewoźników lotniczych w niedziele. Zależność ceny biletu od dnia tygodnia wykazały pięcioletnie badania ekspertów z Airlines Reporting Corporation i Expedia Group.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.