Ropa tanieje, ale nie w Polsce. W wakacje czekają nas kosmiczne ceny za benzynę

Choć ceny baryłki ropy brent spadają, w Polsce w wakacje ceny paliw nie spadną - przewidują analitycy.
Choć ceny baryłki ropy brent spadają, w Polsce w wakacje ceny paliw nie spadną - przewidują analitycy. Fot: Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Cena baryłki ropy brent spadła w tym tygodniu aż o 7 proc. Mimo to skutków tej obniżki nie doświadczymy na polskich stacjach benzynowych. – Biorąc pod uwagę to, że popyt na paliwa jest dosyć duży w sezonie wakacyjnym, to nawet jeżeli ceny ropy naftowej będą spadać, ceny benzyny utrzymają się na relatywnie wysokim poziomie – ocenia Michał Stajniak, ekspert XTB.


Ceny spadają przez wojnę handlową
Jak zauważa Michał Stajniak z XTB w rozmowie z MarketNews24, spadek cen jest spowodowany obawami o konflikt handlowy Stanów Zjednoczonych z Chinami.

– Dopiero pod koniec czerwca dowiemy się jakie będą decyzje OPEC i Rosji. OPEC chce utrzymać ograniczenia w wydobyciu, ale pełnej zgody co do tego nie ma. Arabia Saudyjska chce podwyższyć produkcję. Podobnie jak Rosja. Ropa brent kosztuje poniżej 69 USD za baryłkę. Jeśli wspomniane dwa kraje zwiększą podaż, to możliwy jest spadek cen ropy nawet o 20 USD za baryłkę – komentuje.

Mimo to popyt na paliwo w okresie wakacyjnym jest zwiększony, więc - jak przewiduje ekspert - ceny paliw pozostaną co najwyżej bez zmian.

Trochę taniej w przyszłym tygodniu
Innego zdania są analitycy z BM Reflex i autorzy raportu e-petrol. Według nich, jeżeli utrzyma się zniżkowa tendencja cen w hurcie, istnieją szanse na niższe ceny paliw na stacjach. Przynajmniej w nadchodzącym tygodniu.

– Średnia krajowa cena popularnej benzyny 95 powinna mieścić się w przedziale 5,20-5,31 zł za litr, kierowcy samochodów z silnikiem Diesla za litr oleju napędowego mogą wydać nawet mniej niż ostatnio, bo jest szansa, że ceny będą się mieścić pomiędzy 5,10 a 5,21 zł/l. W nadchodzącym tygodniu możliwe, że korekcyjnie spadnie też cena LPG. W pierwszym tygodniu czerwca ceny autogazu na stacjach powinny mieścić się w przedziale 2,19-2,26 zł/l – czytamy w raporcie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ŚWIATOWY DZIEŃ SZEFA

0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0I kolejna godzina zmarnowana. Tak sprawisz, że gadatliwy kolega z pracy się przymknie
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła