Oto jak naprawdę przestrzegano zakazu handlu w niedziele. Ujawniono wyniki kontroli

Wyniki kontroli PIP po roku obowiązywania zakazu handlu w niedziele
Wyniki kontroli PIP po roku obowiązywania zakazu handlu w niedziele Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Gazeta
Po ponad roku obowiązywania przepisów zakazujących handlu w niedziele, możemy sprawdzić, jak skrupulatnie go przestrzegano. I pomijając kilka tys. kontroli, w których inspektorzy zastali zamknięte drzwi, przedsiębiorcy nie chcieli wyskakiwać przed szereg.


O sprawie pisze serwis wiadomoscihandlowe.pl, powołując się na oficjalne dane z kontroli, przesłane do centrali PIP.

Zakaz handlu w niedziele przestrzegany
W okresie od marca 2018 r. do końca lutego 2019 r., inspektorzy PIP przeprowadzili 12 tys. kontroli placówek handlowych otwartych w niedziele. 1034 razy znaleźli uchybienia względem ustawy, co oznacza, że do przepisów nie dostosowało się ok. 8,6 proc. handlujących w niedziele. Wydali 368 mandatów na kwotę ponad 407 tys. zł. Łącznie kontroli było 19 tys., różnica to przypadki, w których inspektorzy napotykali zamknięte drzwi.

Jak pisaliśmy, zakaz handlu w niedziele był stopniowo rozszerzany - jeśli chodzi o weekendy, w których jest dozwolony, jak również w przypadku ustawowych wyjątków. Dużym wygranym zakazu handlu jest Żabka - informowaliśmy, że PIP przeprowadził 148 kontroli w tych sklepach, nie znalazł wówczas uchybień.

Zakaz handlu dotyka szeregu podmiotów. Ostatnio pisaliśmy o nieprzewidzianej ofierze zakazu - małych i średnich centrach handlowych. Te największe mają się świetnie.

A to nie koniec obostrzeń. W przyszłym roku zakaz handlu zostanie zaostrzony. Tymczasem "Solidarność" próbuje przeforsować megaustawę o handlu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.