ZUS jednak nie dopłaci do minimalnej emerytury? Już wiadomo, po co była rządowi likwidacja OFE

Tysiące przyszłych emerytów może stracić kilkaset złotych ze swoich świadczeń
Tysiące przyszłych emerytów może stracić kilkaset złotych ze swoich świadczeń Foto: Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta
Zasady wypłacania emerytur minimalnych są niejasne – alarmuje Gazeta Wyborcza. Jeśli ziści się najgorszy scenariusz, tysiące ludzi szybko stracą prawo do dopłat i będą musiały żyć za kilkaset złotych miesięcznie.


Obecnie minimalną emeryturę mogą dostać osoby, które udowodnią odpowiedni staż pracy – 20 lat w przypadku pań, 25 dla panów. Jeśli ich świadczenie miałoby być niższe, niż 1100 złotych brakującą różnicę dorzuci ZUS.

W projekcie ustawy rząd zapisał jednak, że przy wyliczaniu emerytury minimalnej będzie uwzględniał nasze prywatne pieniądze w IKE. "Wyborcza" pisała o takim scenariuszu, ale wtedy Polski Fundusz Rozwoju zaprzeczał.

Jaka jest różnica? Jeśli wyjdzie na to, że łącznie z pieniędzmi z IKE kwota emerytury przekroczy minimalną, to dopłata nie zostanie przyznana.

Sęk w tym, że na OFE zgromadzono środki w wysokości 162 mld złotych – czyli ok. 10 tysięcy na osobę. Te środki szybko się skończą a wtedy zostajemy z emeryturą poniżej minimalnej.

– Właśnie się okazuje, po co rządowi była potrzebna reforma OFE. Premier tłumaczył, że Polacy na niej zyskają, a okazuje się, że stracą. Postanowiono bowiem, że setki tysięcy emerytów straci dopłaty do emerytur minimalnych. To oznacza dla nich biedę na starość – mówi Wyborczej dr Łukasz Wacławik, specjalista od ubezpieczeń społecznych.

Najbardziej poszkodowane będą panie. Już dziś okazuje się, że kobiety odchodzące na emeryturę w wieku 60 lat dostają świadczenie niższe średnio o 1 tysiąc złotych od mężczyzn, którzy odchodzą z pracy w wieku 65 lat.

Dziś emerytury minimalne pobiera 214 tys. osób. Problem będzie narastał, bo z każdym rokiem emerytury będą niższe i więcej osób będzie spadać poniżej minimum. Według analityków po obniżeniu wieku emerytalnego do 60/65 lat emerytów, którzy nie uzbierają składek nawet na emeryturę minimalną, będzie ponad dwa razy więcej, niż gdybyśmy pozostawili wiek emerytalny na poziomie 67 lat dla obu płci.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby