Butelkomat zniknął z krakowskiego urzędu. Bezdomni wyczerpali jego zasoby

Automat do zwrotu plastikowych butelek zniknął z Urzędu Miasta. Bezdomni wyjęli z niego wszystkie pieniądze.
Automat do zwrotu plastikowych butelek zniknął z Urzędu Miasta. Bezdomni wyjęli z niego wszystkie pieniądze. Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Władze Krakowa w celu walki z plastikiem uruchomili w Urzędzie Miasta automat do recyklingu. Urządzenie dosyć szybko zniknęło z urzędu, ponieważ bezdomni wrzucili do niego tyle plastikowych butelek, że skończyły się przewidziane w ramach pilotażu pieniądze.


Automat był w stanie przyjąć nawet 15 tys. butelek – podaje TOK FM. Za każdą z nich dostawało się 10 groszy. Można więc wywnioskować, że pula pieniędzy w maszynie wynosiła 1500 zł.

Kaucja za plastikowe butelki w Polsce
Zdaniem ministra środowiska Henryka Kowalczyka ta opłata ma mobilizować, żeby odnieść butelkę do punktu skupu lub automatu. Takie rozwiązanie sprawi, że więcej surowca będzie poddawane recyklingowi. Z ust Kowalczyka również pada konkretna kwota: 10 groszy.

Miejsce automatu było niefortunne
Prezydent miasta Jacek Majchrowski poinformował, że stojący w urzędzie automat ulegał awariom i wymagało częstej wymiany worków. Wszystko przez to, że największą liczbę butelek wrzucały osoby bezdomne.

Potrafili przynieść nawet kilkadziesiąt butelek naraz. Niestety opakowania przez nich przynoszone były zabrudzone i wydzielały nieprzyjemny zapach. To wprawiało pracowników urzędu w dyskomfort.

Jak zapewniają urzędnicy, automat powróci. Tym razem stanie w bardziej strategicznym miejscu i będzie przygotowany na ogrom butelek przynoszonych nie tylko przez bezdomnych.

W Warszawie wymienisz śmieci na bilety do kina
Niedawno w INNPoland pisaliśmy o tym, że na ulicach Warszawy staną pierwsze na świecie recyklomaty, które za wrzucenie do nich odpadów "podziękują". Korzystający z nich mieszkańcy stolicy w zamian za wyrzucenie do nich śmieci, będą mogli otrzymać bilety do kina czy bony do kawiarni.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.