Butelkomat zniknął z krakowskiego urzędu. Bezdomni wyczerpali jego zasoby

Automat do zwrotu plastikowych butelek zniknął z Urzędu Miasta. Bezdomni wyjęli z niego wszystkie pieniądze.
Automat do zwrotu plastikowych butelek zniknął z Urzędu Miasta. Bezdomni wyjęli z niego wszystkie pieniądze. Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Władze Krakowa w celu walki z plastikiem uruchomili w Urzędzie Miasta automat do recyklingu. Urządzenie dosyć szybko zniknęło z urzędu, ponieważ bezdomni wrzucili do niego tyle plastikowych butelek, że skończyły się przewidziane w ramach pilotażu pieniądze.


Automat był w stanie przyjąć nawet 15 tys. butelek – podaje TOK FM. Za każdą z nich dostawało się 10 groszy. Można więc wywnioskować, że pula pieniędzy w maszynie wynosiła 1500 zł.

Kaucja za plastikowe butelki w Polsce
Zdaniem ministra środowiska Henryka Kowalczyka ta opłata ma mobilizować, żeby odnieść butelkę do punktu skupu lub automatu. Takie rozwiązanie sprawi, że więcej surowca będzie poddawane recyklingowi. Z ust Kowalczyka również pada konkretna kwota: 10 groszy.

Miejsce automatu było niefortunne
Prezydent miasta Jacek Majchrowski poinformował, że stojący w urzędzie automat ulegał awariom i wymagało częstej wymiany worków. Wszystko przez to, że największą liczbę butelek wrzucały osoby bezdomne.

Potrafili przynieść nawet kilkadziesiąt butelek naraz. Niestety opakowania przez nich przynoszone były zabrudzone i wydzielały nieprzyjemny zapach. To wprawiało pracowników urzędu w dyskomfort.

Jak zapewniają urzędnicy, automat powróci. Tym razem stanie w bardziej strategicznym miejscu i będzie przygotowany na ogrom butelek przynoszonych nie tylko przez bezdomnych.

W Warszawie wymienisz śmieci na bilety do kina
Niedawno w INNPoland pisaliśmy o tym, że na ulicach Warszawy staną pierwsze na świecie recyklomaty, które za wrzucenie do nich odpadów "podziękują". Korzystający z nich mieszkańcy stolicy w zamian za wyrzucenie do nich śmieci, będą mogli otrzymać bilety do kina czy bony do kawiarni.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę