Czegoś takiego jeszcze na świecie nie było. W Warszawie wymienisz śmieci na bilety do kina

Za wyrzucenie do recyklomatu odpadów, mieszkańcy Warszawy będą mogli otrzymać bilet do kina.
Za wyrzucenie do recyklomatu odpadów, mieszkańcy Warszawy będą mogli otrzymać bilet do kina. mat. prasowe
Na ulicach Warszawy staną pierwsze na świecie recyklomaty, które za wrzucenie do nich odpadów "podziękują". Korzystający z nich mieszkańcy stolicy w zamian za wyrzucenie do nich śmieci, będą mogli otrzymać bilety do kina czy bony do kawiarni.


Bilet za śmieci
W ramach tegorocznej akcji „Świat bez odpadów” miasto stołeczne Warszawa, Coca-Cola oraz Fundacja Nasza Ziemia postawią na ulicach stolicy 10 automatów, które w zamian za pięć rodzajów odpadów, będą wydawać dbającym o porządek mieszkańcom bilety do kina.

Aby skorzystać z akcji, będzie trzeba zainstalować w swoim telefonie specjalną aplikację. Po wrzuceniu do ECO-punktów opakowania PET (np. plastikowych butelek czy opakowań po kosmetykach), opakowań z aluminium czy szkła aplikacja naliczy nam punkty i pozwoli na wykorzystanie ich do wymiany na bilety na kinowe hity czy bony do kawiarni i sklepów odzieżowych.

Pięć ECO-punktów pojawi się już przed wakacjami, a kolejne pięć na jesieni. Automaty dostarczy polska firma EcoTech System.

Kaucje za butelki PET
Warszawskie recyklomaty to odpowiedź na reformy zapowiadane przez ministra środowiska Henryka Kowalczyka. Zdradził on, że rząd ma pomysł na wprowadzenie kaucji na opakowania PET. Sprawi to, że ceny produktów zapakowanych w PET wzrosną o 10 groszy, lecz według pomysłu ministerstwa tę kwotę zapłacą producenci.


Decyzja ministra jest z jednej strony podyktowana chęcią przerzucenia na producentów opakowań obowiązku zebrania i utylizacji wyprodukowanych przez nich przedmiotów, z drugiej wpisuje się w europejskie trendy dotyczące ograniczania zużycia i recyklingu plastiku. W 2020 r. ma wejść bowiem w życie zakaz produkcji „jednorazówek” - m.in. plastikowych patyczków do uszu, sztućców czy słomek.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.