Pieniądze za plastikowe butelki. Ministerstwo Środowiska chce w Polsce systemu kaucyjnego

Polski resort środowiska chce wprowadzić w naszym kraju ogólny system kaucyjny.
Polski resort środowiska chce wprowadzić w naszym kraju ogólny system kaucyjny. Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
System kaucyjny działa już w 10 krajach UE i ma się dobrze, a wręcz świetnie. Z tego powodu polskie Ministerstwo Środowiska rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania również na terenie naszego państwa. Kiedy dokładnie - tego na razie nie wiadomo. Resort użył jedynie enigmatycznego zwrotu "w przyszłości".


System kaucyjny w Polsce
Resort środowiska zastanawia się nad wprowadzeniem systemu kaucyjnego w Polsce. Przyznał to Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska w odpowiedzi do interpelacji posła Jarosława Gonciarza z PiS, jak zauważa portal dlahandlu.pl.

Poseł Gonciarz zapytał w interpelacji o automaty do zwrotu butelek. Zwrócił uwagę, że takie rozwiązanie skutecznie pozyskuje odpady opakowaniowe zarówno jednorazowego, jak i wielokrotnego użytku w wielu krajach UE. Polityk dociekał, czy nad podobnym rozwiązaniem nie myśli resort środowiska.

Kiedy system kaucyjny w Polsce?
W odpowiedzi Mazurek zauważył, że system rzeczywiście działa dobrze, jednak wiąże się z dużym wyzwaniem „zarówno pod względem prawnym, technicznym, a przede wszystkim finansowym.”

– Należy mieć na uwadze, że ewentualne wprowadzenie systemu zwrotu kaucji oraz urządzeń do zbierania opakowań w Polsce może wiązać się ze wzrostem obowiązków, zwłaszcza finansowych, nałożonych na producentów wprowadzających produkty w opakowaniach do obrotu, a więc ostatecznie może wpłynąć na zwiększenie cen produktów w sklepach – tłumaczył.


Dodał jednak, że „system ten na pewno będzie rozważany przez producentów w przyszłości, którzy będą zobowiązani do osiągania wysokich poziomów zbierana butelek z tworzyw sztucznych”.

Butelkomat w Krakowie
Koszt systemu kaucyjnego przerósł już Kraków. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, butelkomat umieszczony na próbę w tamtejszym ratuszu nie wytrzymał oblężenia. Po dwóch miesiącach miasto musiało zawiesić działanie urządzenia, bo skończyły się środki na jego dalsze użytkowanie - tak wielkie było zainteresowanie.

Butelkomat największym wzięciem cieszył się wśród bezdomnych, którzy wrzucali tam mnóstwo plastikowych butelek. Przez to stojący w urzędzie automat nierzadko ulegał awariom i wymagał częstszej wymiany worków.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.