Przez zakaz handlu kolejne tysiące małych sklepów zniknęło z mapy. Supermarkety rosną w siłę

W Polsce działa już 670 sklepów Lidla, a firma uruchamia właśnie 11. centrum dystrybucyjne. Zakaz handlu jej nie zaszkodził, ale małym sklepom - tak
W Polsce działa już 670 sklepów Lidla, a firma uruchamia właśnie 11. centrum dystrybucyjne. Zakaz handlu jej nie zaszkodził, ale małym sklepom - tak Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta
Przed wprowadzeniem zakazu handlu zwolennicy tego rozwiązania twierdzili, że osłabią wielkie sieci handlowe a małe polskie sklepy urosną w siłę. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają, że stało się… dokładnie odwrotnie.


Raport GUS o handlu w Polsce
W ciągu roku zamknięto aż 27 tysięcy firm z branży handlu detalicznego. Tylko w maju zniknęło ich 828 – pisze portal money.pl. Powołuje się przy tym na oficjalne dane GUS i aktualizacje bazy REGON. Podobne tezy pojawiały się już wcześniej, nie były jednak do końca wiarygodne i miarodajne. Teraz zyskały oficjalne potwierdzenie.


Przyczyny upadku małych sklepów i firm handlowych są rozmaite i nie wszystkie muszą być związane z wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele. Sieci handlowe wydały jednak fortunę, by ciężar zakupów, które były do tej pory robione w niedziele, przenieść na piątki i soboty. Od reklam w TV i radiu wręcz trudno się opędzić.


Zakupy w marketach
Niezaprzeczalnym faktem jest za to wzrost potęgi dużych sieci handlowych. Money.pl przypomina, że na początku roku działało w Polsce 5,4 tysiąca sklepów Żabka. Na koniec roku ma być ich 6 tysięcy. To plan całkowicie realny – w samym 2018 roku przybyło ich 700, a firma co rusz wygrywa w sądach sprawy o domniemane naruszenie ustawy o zakazie handlu.


W Polsce działa już 670 sklepów Lidla, a firma uruchamia właśnie nowe, gigantyczne centrum dystrybucyjne. To już drugie w tym roku, a jedenaste w ogóle. Pracę znajdzie tu 200 osób. O pracowników Lidl musi walczyć z innymi sieciami handlowymi. Rywalizacja jest do tego stopnia ostra, że wszyscy pracownicy sieci są objęci prywatną opieką medyczną, dodatkowym pakietem ubezpieczeniowym (który mogą rozszerzyć również na członków rodziny).

Na dodatek Lidl objął wszystkich pracowników magazynów, biur sprzedaży oraz biur ekspansji opieką fizjoterapeutyczną, oferując szereg zabiegów mających na celu poprawę ich ogólnej kondycji fizycznej. Wszystkie punkty fizjoterapii znajdują się na miejscu, w centrach dystrybucyjnych.

Pracownicy magazynu w Stargardzie mogą też liczyć na dofinansowanie obiadów – zapłacą za nie tylko złotówkę.

Praca w handlu
Lidl wie, co robi – bo zatrudnienie w handlu mocno rośnie. Jak podaje GUS w pierwszym kwartale powstało aż 75 tys. nowych miejsc pracy w handlu. Jednocześnie zlikwidowano 26 tys., ale trend na zatrudnianie jest wyraźny. Przoduje w nim oczywiście Biedronka, największa w Polsce sieć handlowa. Tylko w zeszłym roku wygenerowała sprzedaż na poziomie 51,4 miliarda złotych.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy