Pepco jest aktualnie najpopularniejszym sklepem odzieżowym. Po zakupy spożywcze chodzimy najczęściej do Biedronki.
Pepco jest aktualnie najpopularniejszym sklepem odzieżowym. Po zakupy spożywcze chodzimy najczęściej do Biedronki. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Reklama.
Gdzie Polacy robią zakupy?
Według danych BrandIndex, 75 proc. dorosłych Polaków robi zakupy w Biedronce. Jednak to Lidl, w którym kupuje już 59 proc. rodaków, jest najchętniej polecanym sklepem spożywczym (wskaźnik rekomendacji wynosi 49 proc. ogółem, a wśród klientów sieci – 70 proc.).
Na rynku drogerii bezkonkurencyjny pod względem popularności jest Rossmann. W tej sieci kupuje 57 proc. respondentów, a wskaźnik rekomendacji wynosi 54 proc. ogółem i 73 proc. wśród klientów.
Warto przy tym zauważyć, że sieć Hebe, choć ustępuje Rossmannowi pod względem liczby klientów, w ciągu ostatnich 2 miesięcy znacząco poprawiła wizerunek, a wskaźnik rekomendacji wśród jej klientów jest w ostatnich dniach równie wysoki, co dla Rossmanna.
Zagraniczne sieci lepsze od polskich
Z kolei wśród sklepów sportowych prym wiodą Decathlon (w tej sieci kupuje 16 proc. dorosłych Polaków) i 4F (11 proc.). Najchętniej odwiedzanym miejscem zakupu w kategorii DIY jest Castorama (25 proc.), a wśród sklepów z artykułami wyposażenia wnętrz – IKEA (37 proc.).
Co ciekawe, na rynku mody najsilniejsze jest Pepco (zakupy robi tu 30 proc. respondentów). Kojarzące się z ubraniami H&M (22 proc.) i Reserved (15 proc.) musiały ustąpić mu pierwszego miejsca na podium.
Do ulubionych marek obuwniczych Polaków należą CCC, prowadzone przez Dariusza Miłka (28 proc. badanych kupuje w tej sieci) i Deichmann (15 proc.). Jednak w ocenie respondentów obydwie ustępują innym markom pod względem jakości – wyższe wyniki mają m.in. Wojas i Ryłko (wskaźnik jakości dla obu tych marek wynosi 25 proc.). Podium zajmują znane brandy międzynarodowe: Adidas (wskaźnik jakości na poziomie 47 proc.), Nike (40 proc.) oraz Puma (36 proc.).
BrandIndex odzwierciedla nastroje konsumenckie w reakcji na kampanie reklamowe i inne doniesienia w mediach oraz wydarzenia sezonowe. Pokazuje, jak przekładają się one na zakupy, poziom satysfakcji i ogólną opinię o markach.