Pionierzy programu Mieszkanie Plus mają wątpliwości. Ciągle nie wiedzą, co z dojściem do własności

Do tej pory w całej Polsce oddano do użytku zaledwie ponad 860 mieszkań w ramach komercyjnej części programu Mieszkanie Plus.
Do tej pory w całej Polsce oddano do użytku zaledwie ponad 860 mieszkań w ramach komercyjnej części programu Mieszkanie Plus. Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta
Kiedy w maju 2018 roku w Białej Podlaskiej oddawano pierwsze mieszkania, które powstały w ramach komercyjnej odnogi programu Mieszkanie Plus, wiele z nich nie ukrywało wzruszenia i radości. Dziś nie panuje tam euforia, ale niepokój i zwątpienie, które próbują rozwiewać oficjalne delegacje z Warszawy.


O sprawie pisze DziennikWschodni.pl. Okazuje się, że lokatorzy Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej wciąż mają wiele wątpliwości dotyczących zawierania umów z prawem dojścia do własności.

Kilka dni temu w mieście odbyło się zamknięte spotkanie z przedstawicielami Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości S.A z mieszkańcami kilku inwestycji.

Poruszono kwestie rozliczania faktur, terminu zawierania umów z prawem dojścia do własności czy zagospodarowania terenu wokół bloków.

Dziennik przypomina, że wielu lokatorów zaczyna się niepokoić, bo po ponad roku od oddania lokali, ciągle nie wiadomo nic o opcji dojścia do własności wynajmowanego mieszkania. Podobno spotkanie z przedstawicielami PFR Nieruchomości nie było specjalnie owocne i kolejne ma się odbyć w lipcu.

Według informacji przekazanych gazecie przez rzecznika PFR Nieruchomości, proces podpisywania umów z dojściem do własności ma się rozpocząć po 15 lipca, a najemcy mają już wzory umów. Już to słowo kluczowe – według pierwotnych zapowiedzi proces podpisywania umów miał się zacząć w 2018 roku a nie w drugiej połowie 2019.

Biała Podlaska była pionierem jeśli chodzi o program Mieszkanie Plus. Trzeba jednak pamiętać, że gmina wniosła do rządowego programu gotowe projekty i podpisała umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Najemcy z Białej Podlaskiej dostali też dopłaty do czynszów. Dostaje je większość osób, dopłaty wynoszą od 106 do 292 złotych.


Już niedługo po oddaniu inwestycji z wynajmu zrezygnowała pewna część najemców. Powody rezygnacji z programu Mieszkanie+ są dwa. Pierwszy jest finansowy - pierwotnie mieszkania miały mieć niższe czynsze i być możliwe do późniejszego wykupu.

Stawki zostały urynkowione, a możliwość wykupienia na własność niezawarta w umowie. Druga przyczyna to standard mieszkań, które są wydawane w stanie surowym, co oznacza, że trzeba jeszcze włożyć ok. 20 tys. zł w ich wykończenie. Rząd zapowiadał, że będą pod klucz, przedstawiciele PFR Nieruchomości twierdzą, że takie było życzenie odbiorców.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.