Mroczne sekrety programu Mieszkanie+. Jego uczestnicy nabrali wody w usta, bo się boją

Mieszkanie Plus. Lokale miały być wykończone. Tymczasem w Białej Podlaskiej są oddawane najemcom w surowym stanie (zdjęcie poglądowe).
Mieszkanie Plus. Lokale miały być wykończone. Tymczasem w Białej Podlaskiej są oddawane najemcom w surowym stanie (zdjęcie poglądowe). fot. Wiktor Kubiak / Agencja Gazeta
Program Mieszkanie Plus. Miało być taniej, miała być możliwość wykupienia mieszkania na własność, miało być pod klucz. "Miało", więc część zakwalifikowanych osób rezygnuje z rządowego wsparcia. Jednak otwarcie tego nie przyzna, ponieważ boi się konsekwencji.

Jak donosi Money.pl, Mieszkanie+ jest owiane tajemnicą. Część pozytywnie zweryfikowanych i zakwalifikowanych do korzystania z rządowego programu, tuż przed podpisaniem umowy rezygnuje. Ministerstwo Infrastruktury nie podaje powodów tych decyzji, jednak portal dotarł do najemców z Białej Podlaskiej, którzy mieli skorzystać z rządowego wsparcia.

Uczestnicy rezygnują z programu Mieszkanie+

Powody rezygnacji z programu Mieszkanie+ są dwa. Pierwszy jest finansowy - pierwotnie mieszkania miały mieć niższe czynsze i być możliwe do późniejszego wykupu. Stawki zostały urynkowione, a możliwość wykupienia na własność niezawarta w umowie.

Druga przyczyna to standard mieszkań, które są wydawane w stanie surowym, co oznacza, że trzeba jeszcze włożyć ok. 20 tys. zł w ich wykończenie. Rząd zapowiadał, że będą pod klucz.

Rozmówcy portalu nie wypowiadają się oficjalnie pod nazwiskiem. Podpisali bowiem klauzulę poufności informacji, która zakazuje im udzielania informacji na temat warunków oferowanych umów.

Treść klauzuli, do której dotarł portal, brzmi następująco:

„Z uwagi na fakt, iż umowa zawiera informacje poufne dotyczące wynajmującego i najemcy, strony niniejszym zobowiązują się zachować poufność odnośnie informacji ujawnionych w związku z zawarciem umowy i nie będą - poza przypadkami wynikającymi z wymogów prawa - ujawniać jej treści osobom trzecim bez pisemnej zgody drugiej strony”.

Dokument o poufności podpisuje się tylko w Białej Podlaskiej. Uczestnicy programu Mieszkanie+ mogą zatem skomentować publicznie program tylko w odniesieniu do ujawnionych oficjalnie na jego temat informacji. Nie mogą ich jednak porównać z otrzymanymi indywidualnie warunkami zapisanymi w umowie.

Program Mieszkanie+ coraz bardziej zniechęca. Rząd jednak nie ustaje w działaniach, by ocieplić jego wizerunek - od przyszłego roku mają ruszyć dopłaty do czynszów, które otrzymają najubożsi. Program ma również ratować nowa państwowa spółka Polskie Domy Drewniane, która będzie inwestorem stymulującym rozwój energooszczędnego budownictwa drewnianego. Drewniane domy będą przeznaczone na wynajem.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.