Od nowego roku rząd dołoży się do czynszów za mieszkanie. Znamy wysokość dopłat

Dopłaty do czynszów w ramach programu Mieszkanie+ ruszają już od stycznia
Dopłaty do czynszów w ramach programu Mieszkanie+ ruszają już od stycznia fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Kiedy rusza Mieszkanie+? Projekt ustawy o dopłatach do czynszu Mieszkanie+ został przyjęty w czwartek przez Komitet Stały Rady Ministrów. Pieniądze będą wypłacane w stałej kwocie od stycznia 2019 r. przez 9 lat.


Dodatkowe środki będą mogły otrzymać osoby, które zarabiają zbyt dużo, by otrzymać mieszkanie komunalne, ale nie mają zdolności kredytowej. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju prognozuje, że dzięki dopłatom miesięczny czynsz płacony przez czteroosobową rodzinę może się zmniejszyć od 307 zł do nawet 561 zł.

Mieszkanie Plus: jakie warunki?
Ostateczna wysokość dopłat zależeć będzie od kilku czynników. Zostaną wzięte pod uwagę czynniki takie jak powierzchnia mieszkania, liczba członków rodziny oraz lokalizacja. Przykładowo: w woj. małopolskim czteroosobowa rodzina mogłaby dostać 375 zł, zaś już w woj. śląskim - 335 zł.

Projekt zakłada, że dopłaty będą udzielane takim gospodarstwom jednoosobowym, których miesięczny dochód nie przekroczy 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w Polsce (obecnie ok. 2563 netto). Limit będzie większy o ok. 1281 zł za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym.


Początkowo rząd obiecywał, że czynsz będzie śmiesznie tani - miał wahać się od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Okazało się jednak, że tak tanio budować się nie da. Ostatecznie, jak ogłosił w kwietniu minister Henryk Kowalczyk, program Mieszkanie Plus będzie funkcjonował na normalnych warunkach rynkowych, natomiast dopłaty do czynszów otrzymają najubożsi.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.