Od nowego roku rząd dołoży się do czynszów za mieszkanie. Znamy wysokość dopłat

Dopłaty do czynszów w ramach programu Mieszkanie+ ruszają już od stycznia
Dopłaty do czynszów w ramach programu Mieszkanie+ ruszają już od stycznia fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Kiedy rusza Mieszkanie+? Projekt ustawy o dopłatach do czynszu Mieszkanie+ został przyjęty w czwartek przez Komitet Stały Rady Ministrów. Pieniądze będą wypłacane w stałej kwocie od stycznia 2019 r. przez 9 lat.


Dodatkowe środki będą mogły otrzymać osoby, które zarabiają zbyt dużo, by otrzymać mieszkanie komunalne, ale nie mają zdolności kredytowej. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju prognozuje, że dzięki dopłatom miesięczny czynsz płacony przez czteroosobową rodzinę może się zmniejszyć od 307 zł do nawet 561 zł.

Mieszkanie Plus: jakie warunki?
Ostateczna wysokość dopłat zależeć będzie od kilku czynników. Zostaną wzięte pod uwagę czynniki takie jak powierzchnia mieszkania, liczba członków rodziny oraz lokalizacja. Przykładowo: w woj. małopolskim czteroosobowa rodzina mogłaby dostać 375 zł, zaś już w woj. śląskim - 335 zł.

Projekt zakłada, że dopłaty będą udzielane takim gospodarstwom jednoosobowym, których miesięczny dochód nie przekroczy 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w Polsce (obecnie ok. 2563 netto). Limit będzie większy o ok. 1281 zł za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym.


Początkowo rząd obiecywał, że czynsz będzie śmiesznie tani - miał wahać się od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Okazało się jednak, że tak tanio budować się nie da. Ostatecznie, jak ogłosił w kwietniu minister Henryk Kowalczyk, program Mieszkanie Plus będzie funkcjonował na normalnych warunkach rynkowych, natomiast dopłaty do czynszów otrzymają najubożsi.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.