Od nowego roku rząd dołoży się do czynszów za mieszkanie. Znamy wysokość dopłat

Dopłaty do czynszów w ramach programu Mieszkanie+ ruszają już od stycznia
Dopłaty do czynszów w ramach programu Mieszkanie+ ruszają już od stycznia fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Kiedy rusza Mieszkanie+? Projekt ustawy o dopłatach do czynszu Mieszkanie+ został przyjęty w czwartek przez Komitet Stały Rady Ministrów. Pieniądze będą wypłacane w stałej kwocie od stycznia 2019 r. przez 9 lat.

Dodatkowe środki będą mogły otrzymać osoby, które zarabiają zbyt dużo, by otrzymać mieszkanie komunalne, ale nie mają zdolności kredytowej. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju prognozuje, że dzięki dopłatom miesięczny czynsz płacony przez czteroosobową rodzinę może się zmniejszyć od 307 zł do nawet 561 zł.

Mieszkanie Plus: jakie warunki?
Ostateczna wysokość dopłat zależeć będzie od kilku czynników. Zostaną wzięte pod uwagę czynniki takie jak powierzchnia mieszkania, liczba członków rodziny oraz lokalizacja. Przykładowo: w woj. małopolskim czteroosobowa rodzina mogłaby dostać 375 zł, zaś już w woj. śląskim - 335 zł.

Projekt zakłada, że dopłaty będą udzielane takim gospodarstwom jednoosobowym, których miesięczny dochód nie przekroczy 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w Polsce (obecnie ok. 2563 netto). Limit będzie większy o ok. 1281 zł za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym.


Początkowo rząd obiecywał, że czynsz będzie śmiesznie tani - miał wahać się od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Okazało się jednak, że tak tanio budować się nie da. Ostatecznie, jak ogłosił w kwietniu minister Henryk Kowalczyk, program Mieszkanie Plus będzie funkcjonował na normalnych warunkach rynkowych, natomiast dopłaty do czynszów otrzymają najubożsi.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.