Polska bije rekordy w podróbkach do ochrony roślin. Wykryto tony nielegalnych środków

W Polsce wykryto ponad 92 ton nielegalnych pestycydów.
W Polsce wykryto ponad 92 ton nielegalnych pestycydów. Fot. Artur Kubasik / Agencja Gazeta
Dwa miesiące trwała w Polsce kontrola, mająca na celu wykrycie nielegalnych środków ochrony roślin. Choć akcja była przeprowadzana w całej Unii Europejskiej, w Polsce zebrane plony były wyjątkowo obfite. Okazało się, że inspektorzy znaleźli rekordową ilość ponad 92 ton podróbek.


W poszukiwaniu podróbek
Kontrola, nazywana Silver Axe i przeprowadzona wspólnie przez Europol oraz krajowe, lokalne służby, w Polsce została przeprowadzona po raz trzeci. Łącznie we wszystkich krajach inspektorzy przeprowadzili 3039 rewizji.

Do wyników polskiej edycji akcji dotarła „Rzeczpospolita”.  Jak podaje, „inspektorzy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa znaleźli rekordową ilość 92 259 kg nielegalnych środków ochrony roślin, z czego blisko 86 ton zatrzymano na granicy kraju. Ponad 800 kontroli przeprowadzono przy skoordynowanej współpracy trzech służb: PIORiN, Krajowej Administracji Skarbowej i policji”.

Podróbki w Polsce
W porównaniu z ubiegłymi latami, ilość rolniczych podróbek w Polsce rekordowo wzrosła. W ubiegłym roku w naszym kraju wykryto ponad trzy raz mniej, bo „zaledwie” 26 ton nielegalnych pestycydów.

Według szacunków Urzedu Inii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej podrobione środki ochrony roślin i fałszywe agrochemikalnia przyczyniają się do prawie 60 mld euro strat rocznie w całej Unii Europejskiej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.