Złodzieje kradną ze sklepów miliardy złotych. Tymczasem handlarze trzymają buzie na kłódkę

Problem kradzieży w sklepach jest coraz poważniejszy. Tymczasem właściciele sklepów nie chcą o nim mówić.
Problem kradzieży w sklepach jest coraz poważniejszy. Tymczasem właściciele sklepów nie chcą o nim mówić. 123rf.com
Branża sprzedaży detalicznej w Europie z powodu kradzieży w sklepach traci 49 miliardów euro rocznie. To około 2,05 proc. ich rocznych obrotów - 1,44 proc. to koszt skradzionych towarów, zaś 0,61 proc. kosztują systemy zabezpieczeń - wynika z badań opublikowanych przez Checkpoint Systems.


Straty rzędu miliardów euro
Jak podaje „Rzeczpospolita”, kradzieże w sklepach to coraz poważniejszy problem w Europie, który wzrasta. W samej Polsce handel traci z tego powodu niemal 1,7 mld euro rocznie, a ponad 1,1 mld euro stanowią realne straty w towarze.

– Nikt nie chce mówić wprost, że klienci kradną, żeby nie poczuli się urażeni. Tymczasem w jednym hipermarkecie miesięcznie może zniknąć nawet tona żywności, choćby z powodu podjadania owoców – mówi „Rz” szef jednej z sieci handlowych. 

Okazuje się bowiem, że temat jest tajemnicą poliszynela - kradzież dzieje się w każdym sklepie, ale w żadnym się o niej nie mówi. Dziennik o komentarz poprosił Tesco, Carrefour czy odzieżowa grupa LPP - każda firma odmówiła komentarza sprawy.

Samosąd na złodzieju
Jak zwracają uwagę eksperci systemów zabezpieczających, łączna wartość strat w towarach porównywalna jest z obrotami czwartej pod względem wielkości sieci handlu detalicznego w Europie.

Bywają jednak i tacy, którzy nie udają, że kradzieży w sklepach nie ma, tylko sami biorą sprawy w swoje ręce. W zeszłym roku głośno było o właścicielu sklepu, który przyłapanego na gorącym uczynku złodzieja przykuł kajdankami do krat w oknie, a następnie wylał na delikwenta kubeł zimnej wody. Handlowiec tłumaczył się później ze swojego samosądu - jak twierdzi, przez ataki złodziei traci miesięcznie 10 tys. zł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.