W tym sklepie mają w nosie RODO. Bez wahania publikują zdjęcia osób przyłapanych na kradzieży

W jednym z toruńskich sklepów sieci Żabka walczy się ze złodziejami bez pardonu: za pomocą wywieszanych w witrynie zdjęć.
W jednym z toruńskich sklepów sieci Żabka walczy się ze złodziejami bez pardonu: za pomocą wywieszanych w witrynie zdjęć. Fot. Anna Jarecka / Agencja Gazeta
Przepisy o ochronie danych osobowych swoją drogą, a życie swoją. W toruńskim sklepie spożywczym, funkcjonującym pod szyldem sieci Żabka przy ul. Kościuszki sięgnięto po radykalne metody walki ze złodziejami. Na witrynie zawisły fotografie osób przyłapanych na kradzieży.


Osoby kradnące na terenie tego obiektu wyrażają zgodę na publikację swojego wizerunku na portalach społecznościowych i witrynie sklepu. Złodziej nie wyrażający na to zgody, proszony jest o opuszczenie sklepu – uprzedzają właściciele i obsługa sklepu.

I rzeczywiście, jak relacjonuje portal tylkotorun.pl, na witrynie można znaleźć fotografie osób przyłapanych na kradzieży lub takich, które po fakcie wypatrzono na nagraniach z monitoringu.

- Nawet jeżeli jednak uznajemy taką praktykę za usprawiedliwioną, nie jest ona zgodna z prawem. – Zarówno na gruncie RODO, jak i na gruncie prawa autorskiego, które reguluje zagadnienia rozpowszechniania wizerunku – kwituje radca prawny autor videobloga Trener Prawa, Piotr Wódkowski, na stronach tylkotorun.pl.

– Prawo autorskie zasadniczo wymaga zgody osoby zainteresowanej, a formą wyrażenia takowej nie jest dokonanie kradzieży w sklepie, z wywieszoną kartką „złodziej wyraża zgodę na publikację wizerunku”. Zgoda musi być jednoznaczna i dobrowolna. A o tym, czy kogoś można z lczystym sumieniem nazwać „złodziejem”, decyduje wyrok sądu, przecież towar mogła zabrać osoba niepoczytalna, która zostałaby uniewinniona – podkreśla ekspert.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.