Kobiety jednoczą się w walce z ZUS. Ten oskarża je o próby wyłudzenia zasiłków

ZUS oskarża kobiety o próby wyłudzenia zasiłku. Te wychodzą naprzeciw zakładowi i powołują Ruch Społeczny Kobiet na Działalności.
ZUS oskarża kobiety o próby wyłudzenia zasiłku. Te wychodzą naprzeciw zakładowi i powołują Ruch Społeczny Kobiet na Działalności. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Takim kobietom należy się szacunek. Nie dość, że prowadzą własne firmy, to jeszcze znajdują czas na wychowanie dzieci. Tymczasem ZUS, zamiast je wspierać, tylko utrudnia im życie oskarżeniami o próby wyłudzenia zasiłków.


Jak powszechnie wiadomo, kobietom przysługuje urlop macierzyński. Jednak jak opisuje dla Gazety Wrocławskiej jedna z pań, skorzystanie z tego prawa doprowadziło do tego, że ZUS poszukuje sposobu na pozbawienie jej zasiłków za okres wielu lat wstecz.


Kobieta od 2011 roku prowadzi firmę, w której zatrudnia pracowników i wykazuje dochody. I jak podkreśla – nie jest to przedsiębiorstwo założone celem wyłudzenia. Zakład nie kontrolował kobiety w okresach, kiedy przebywała na zwolnieniach i wypłacał zasiłki chorobowe i macierzyńskie.


Natomiast trwało to do momentu, w którym otrzymała pismo z ZUS informujące o podejrzeniach o wykonywanie pracy w trakcie zwolnień lekarskich w 2017 roku. Kobieta nie wie jak udowodnić, że będąc na zwolnieniach, nie kontaktowała się z pracownikami – każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, wie, że to nierealne – podkreśla.


Nie jest ona wyjątkiem, ponieważ na skardze wysłanej do Rzecznika Małych Średnich Przedsiębiorców, Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka zebrało się 150 podpisów.

Tym sposobem powstał Ruch Społeczny Kobiet na Działalności, które występują przeciwko ZUS. Panie podkreślają, że – jeśli będzie trzeba, udamy się nawet do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Wsparcie dla matek
W INNPoland pisaliśmy o programie Mama 4+, który przeszedł przez Sejm jeszcze przed wyborami. Dodatkowe pieniądze dla matek minimum czworga dzieci oznaczają dla nich możliwość powiększenia pobieranej emerytury do poziomu minimalnej.

Uzyskanie prawa do świadczenia jest niezależne od tego, czy ktoś wcześniej opłacał składki na ubezpieczenie społeczne, czy nie. Jednak nowa emerytura nie będzie przysługiwała automatycznie.

Konieczne będzie złożenie wniosku oraz udowodnienie, że spełnia się kryteria programu. Ostateczną decyzję podejmować będzie prezes ZUS lub KRUS.

Szydło zawalczy o lepsze emerytury dla matek
Była premier oświadczyła, że dyskusja o systemie emerytalnym jest nieunikniona. To będzie priorytetowy wątek, który Prawo i Sprawiedliwość będzie musiało rozwiązać w następnej kadencji.

Szydło uznała, że należy zająć się emeryturami dla matek – W tej sprawie też potrzebna jest dyskusja, bo na razie emeryturę dostają tylko mamy niepracujące – tłumaczy Szydło.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby