Nie dostaniesz pożyczki, a tylko stracisz pieniądze. Pseudopożyczkowe strony kuszą klientów

Nie masz zdolności kredytowej, a chcesz wziąć kredyt? Uważaj na pseudopożyczkowe strony internetowe
Nie masz zdolności kredytowej, a chcesz wziąć kredyt? Uważaj na pseudopożyczkowe strony internetowe Pexels / fot. Eugene Chystiakov
Wiele stron internetowych oferujących „szybkie pożyczki online” dla osób, które nie mają szans na pożyczenie pieniędzy w banku, w rzeczywistości nie daje kredytów, a wręcz zabiera pieniądze. Strony te w swoich regulaminach mają zapisane drobnym drukiem, że w rzeczywistości pożyczek nie udzielają, a wyłącznie zbierają dane osobowe.


Pseudopożyczkowe strony
Na problem zwraca uwagę „Gazeta Wrocławska”. Choć Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów pół roku temu ostrzegł Polaków przed takimi stronami, podając nazwy kilkudziesięciu witryn, wiele z nich wciąż jeszcze działa.

Na przykład strona bezbiku.pro, która reklamuje się jako firma umożliwiająca udzielenie szybkiej pożyczki osobom ze złą historią kredytową. Jak zauważa gazeta, na stronie można przeczytać opinie zadowolonych klientów sprzed kilku dni: „Ludzie poważnie to jest najlepsza pożyczka”.

Najpierw zapłać
Aby otrzymać rzekomy szybki kredyt, najpierw trzeba się zarejestrować w serwisie, wpisując swoje dane osobowe - imię i nazwisko, numer PESEL i adres. Tyle że to kosztuje - strona wymaga rejestracji SMS-em za 4,92 zł.

Na tym nie koniec. „Aktywacja” wniosku kredytowego kosztuje 24,60 zł, a każde sprawdzenie stanu wniosku - 30,75 zł. Te opłaty według umieszczonego na stronie regulaminu nie podlegają zwrotowi.

Tymczasem w rzeczywistości strona nie udziela kredytów. Na samym dole witryny drobnym drukiem napisano, iż „administrator tej strony nie udziela pożyczek ani kredytów i nie podejmuje decyzji o ich udzieleniu”.

Handel danymi
W regulaminie znajduje się jeszcze więcej „rewelacji”. Okazuje się, że strona wyłącznie gromadzi informacje o osobach, chcących wziąć pożyczkę, a zebrane dane przedstawia tajemniczym inwestorom. Zaś podane przez klienta dane wystarczą, żeby to na niego została wzięta pożyczka.


– Oszuści kupują dane osobowe i PESELE, czyli tzw. recordy w darknecie. Każdy z recordu zawiera około 10 informacji łącznie z tym, ile na rachunku jest zgromadzonych pieniędzy. Do tego oszust ma PESEL, numer dowodu, adres zamieszkania i to już wystarczy do wzięcia chwilówki –tłumaczył w rozmowie z INNPoland.pl Paweł Svinarski, prowadzący kanał Dla Pieniędzy na YouTube.com.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.