Tego jeszcze nie było. Większość Polaków oszczędza pieniądze lub przynajmniej deklaruje, że to robi

Oszczędzanie pieniędzy dla Polaków zazwyczaj było problemem.
Oszczędzanie pieniędzy dla Polaków zazwyczaj było problemem. 123rf.com
Jak wynika z przeprowadzanego co miesiąc badania Głównego Urzędu Statystycznego, większość Polaków deklaruje, że oszczędza pieniądze. To pierwszy taki wynik w historii - zazwyczaj o wiele lepiej szło nam wydawanie pieniędzy.


Polacy w końcu oszczędzają
Analiza koniunktury konsumenckiej jest przeprowadzana co miesiąc przez GUS i NBP od 1997 roku. Składają się na nią m.in. zmiany w sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, ocena sytuacji ekonomicznej kraju oraz oszczędzanie pieniędzy, zaś jej najnowsze wyniki opisał portal money.pl.

W czerwcu dane dotyczące oszczędzania okazały się bezprecedensowe. Pierwszy raz odkąd rozpoczęto prowadzenie badań wskaźnik dotyczący oszczędzania pieniędzy był dodatni i wyniósł 3,1 (na skali wartości od -100 do +100). To oznacza, że większość badanych oszczędza pieniądze. Lub przynajmniej deklaruje, że to robi.

Jak zauważa serwis, do tej pory wynik odnoszący się do oszczędności zawsze był ujemny. Najniższą wartość osiągnął w 2003 r., gdy saldo ocen wyniosło -65,4. To oznaczało, że oszczędzanie pieniędzy zadeklarowało jedynie 17,3 proc. badanych.

Bezpieczna kwota
W zeszłym roku respondenci badania Barometr Providenta wskazali 8200 złotych jako odłożoną "na czarną chwilę" kwotę, która daje poczucie bezpieczeństwa i pewności finansowej. Dwa lata temu wskazywano w tym samym badaniu kwotę 3200 zł, rok temu – 5000 zł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.