Jak wynika z przeprowadzanego co miesiąc badania Głównego Urzędu Statystycznego, większość Polaków deklaruje, że oszczędza pieniądze. To pierwszy taki wynik w historii - zazwyczaj o wiele lepiej szło nam wydawanie pieniędzy.
Polacy w końcu oszczędzają
Analiza koniunktury konsumenckiej jest przeprowadzana co miesiąc przez GUS i NBP od 1997 roku. Składają się na nią m.in. zmiany w sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, ocena sytuacji ekonomicznej kraju oraz oszczędzanie pieniędzy, zaś jej najnowsze wyniki opisał portal money.pl.
W czerwcu dane dotyczące oszczędzania okazały się bezprecedensowe. Pierwszy raz odkąd rozpoczęto prowadzenie badań wskaźnik dotyczący oszczędzania pieniędzy był dodatni i wyniósł 3,1 (na skali wartości od -100 do +100). To oznacza, że większość badanych oszczędza pieniądze. Lub przynajmniej deklaruje, że to robi.
Jak zauważa serwis, do tej pory wynik odnoszący się do oszczędności zawsze był ujemny. Najniższą wartość osiągnął w 2003 r., gdy saldo ocen wyniosło -65,4. To oznaczało, że oszczędzanie pieniędzy zadeklarowało jedynie 17,3 proc. badanych.
Bezpieczna kwota
W zeszłym roku respondenci badania Barometr Providenta wskazali 8200 złotych jako odłożoną "na czarną chwilę" kwotę, która daje poczucie bezpieczeństwa i pewności finansowej. Dwa lata temu wskazywano w tym samym badaniu kwotę 3200 zł, rok temu – 5000 zł.