Tatusiowie w natarciu. Coraz więcej z nich decyduje się na urlop ojcowski

Coraz więcej ojców decyduje się na trwający dwa tygodnie urlop ojcowski.
Coraz więcej ojców decyduje się na trwający dwa tygodnie urlop ojcowski. fot. Pexels
Trwający dwa tygodnie urlop ojcowski staje się w Polsce coraz bardziej popularny. W ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku z tego urlopu skorzystało 61,1 tys. osób – wynika z informacji podanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To aż o 2,3 tys. mężczyzn więcej niż przed rokiem.


Urlop ojcowski
Jak informuje serwis bankier.pl, na podstawie danych z resortu w okresie od stycznia do kwietnia tego roku z urlopu ojcowskiego skorzystało 61,1 tys. osób. W zeszłym roku w tym samym okresie ojców na urlopie było 58,8 tys.

Urlop dla ojców trwa dwa tygodnie i można wykorzystać go w ciągu dwóch lat od narodzin dziecka. Jest płatny w stu procentach, a mężczyzna, który z niego skorzysta, dostaje zasiłek w wysokości pełnej podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego.

Urlop ojcowski przysługuje ojcom niezależnie od urlopu rodzicielskiego. Ten drugi trwa maksymalnie 32 tygodnie. W pierwszych czterech miesiącach 2019 roku skorzystało z niego 2 tys. ojców w grupie 242,2 tys. rodziców.

Najwyższy zasiłek macierzyński
Jak pisaliśmy ostatnio w INNPoland.pl, najwyższy zasiłek macierzyński na Dolnym Śląsku to 21 tys. zł wypłacane co miesiąc. Jednak otrzymuje go nie matka, a wrocławski tata, który jest na urlopie rodzicielskim. Mężczyzna otrzymuje zatem 10 razy więcej niż średnia kwota tych świadczeń.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.