Zmarł Kazimierz Pazgan. Założyciel firmy Konspol miał 71 lat

Kazimierz Pazgan, założyciel firmy Konspol, zmarł 22 czerwca 2019 roku.
Kazimierz Pazgan, założyciel firmy Konspol, zmarł 22 czerwca 2019 roku. Fot. Krzysztof Miller/Agencja Gazeta
Założyciel marki Konspol, Kazimierz Pazgan, zmarł w sobotę w klinice kardiochirurgii w Zabrzu. Od wielu lat miał problemy z sercem.


– Z głębokim smutkiem informujemy, iż wskutek wieloletniej choroby serca, odszedł do wieczności nasz ukochany Prezes Kazimierz Pazgan – poinformowała spółka w komunikacie

Kazimierz Pazgan i Konspol
O Kazimierzu Pazganie pisaliśmy w INNPoland.pl wiele razy. Kilka lat temu przybliżyliśmy historię budowy jego imperium.

Pierwsze pieniądze zarabiał jeszcze jako nastolatek, grając na weselach w rodzinnej Kamionce Wielkiej – wbrew nazwie, niewielkiej miejscowości pod Nowym Sączem.

Pod koniec lat 60. wyjechał na studia do Warszawy. Po skończeniu resocjalizacji dostał pracę w zakładzie poprawczym w Świdniku. Etat nie zadowalał jednak Pazgana – chciał czegoś więcej.

Zaryzykował i wziął w dzierżawę małą kwiaciarnię w Świdnicy, co okazało się pierwszym sukcesem.

Pod koniec lat 70. Pazgan wykorzystał kolejną szansę. Państwo zdecydowało się pomóc niskooprocentowanym kredytem każdemu, kto wybuduje kurnik o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych.

Początkujący hodowcy mogli także liczyć na darmową paszę i skup jaj po preferencyjnych cenach.

Jak powstał Konspol?
Po powrocie do Kamionki założył Konspol – najpierw spółdzielnię, później spółkę wykorzystując przedwojenny kodeks handlowy.

Pazgan dorobił się najbardziej na kryzysie kartkowym. W sklepie brakowało mięsa, więc zaczął hodować kury na mięso, zamiast niosek. Założył nawet własny zakład wędliniarski i ubojnię. Jako pierwszy na świecie zrobił kiełbasę zrobioną w 100 procentach z mięsa drobiowego.

Nowa receptura Pazgana przyciągnęła uwaga wielu klientów. Do Kamionki przyjeżdżali i urzędnicy ONZ, i przedsiębiorcy z Izraela, i arabscy szejkowie. Zachęcony sukcesami zaczął rozbudowywać swoje kurze imperium.

Po 1989 roku podpisał kontrakty życia: z McDonaldem i KFC. Pazgan twierdził, że mięso w połowie kurzych burgerów robionych w Europie pochodzi z jego fermy. Oprócz restauracji szybkiej obsługi, Konspol dostarcza towary do ekskluzywnych restauracji i do dużych sieci handlowych jak Biedronka czy Tesco.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.