2 miliony umów o kredyt mieszkaniowy do zmiany? Ważne rozporządzenie Unii Europejskiej

Zmiana wskaźników WIBOR i LIBOR może poskutkować zmianami w umowach kredytowych.
Zmiana wskaźników WIBOR i LIBOR może poskutkować zmianami w umowach kredytowych. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Jeśli wskaźniki WIBOR i LIBOR zostaną zastąpione przez inne lub znikną z powodu zmienionych rozporządzeń unijnych, banki będą musiały zmienić wiele umów o kredyty mieszkaniowe. Sprawa może dotyczyć aż 2 milionów umów w złotych, frankach szwajcarskich i euro


Wskaźniki do zmiany
Jak zauważa portal Prawo.pl, wskaźniki WIBOR i LIBOR według KE są podatne na manipulacje. Dlatego za sprawą unijnego rozporządzenia do końca 2021 r. mają zostać zreformowane.

W efekcie od 1 stycznia 2020 r. nie będzie można stosować tych wskaźników w nowo zawieranych umowach, nieautoryzowanych przez unijne instytucje finansowe. Zaś po 2021 r. LIBOR I WIBOR mogą zniknąć ostatecznie lub zostać zastąpione przez inne wskaźniki. To zaś oznacza, że do zmiany będzie ok. 2 mln umów o kredyt mieszkaniowy (74,6 proc. w złotym, 20,9 proc. we franku szwajcarskim i 4,2 proc. w euro).

Zmiana umów kredytowych
Prawnicy nie mają wątpliwości, że wymagane przez Unię zmiany w stawkach WIBOR I LIBOR spowodują konieczność aneksowania umów kredytowych. Trzeba będzie bowiem do nich wpisać nowe wskaźniki, określające wysokość oprocentowania.

Z drugiej strony Komisja Nadzoru Finansowego, której komentarz przywołuje serwis prawniczy, uspokaja, że na obecną chwilę taki scenariusz nam nie grozi. To jednak nie oznacza, że banki nie muszą się do niego przygotować. Eksperci podpowiadają, że instytucje finansowe powinny mieć tzw. plan ciągłości, w którym należy ustalić, co zrobić, jeśli wskaźnik ulegnie istotnej zmianie lub przestanie istnieć.

Kredyt mieszkaniowy w Polsce
Zdolności do uzyskania kredytu hipotecznego nie ma aż 70 proc. polskich rodzin, jak wykazały badania Fundacji Habitat for Humanity Poland. Bez własnego M są skazani na wieczny wynajem, pożerający większą część ich dochodów – bo jednocześnie są zbyt bogaci, by móc liczyć na lokal komunalny albo pomoc państwa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.