Przedsiębiorcy reagują na gigantyczny wzrost składek ZUS. Ważna propozycja dla rządu

Federacji Przedsiębiorców Polskich proponuje zmiany liczenia składek na ZUS, które w 2020 mają pójść w górę.
Federacji Przedsiębiorców Polskich proponuje zmiany liczenia składek na ZUS, które w 2020 mają pójść w górę. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Początek przyszłego roku przyniesie ze sobą zmiany w wysokości składek płaconych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Przyjdzie im zapłacić nawet 120 zł więcej niż teraz. Przedsiębiorcy chcą zmian, które zapobiegną takim podwyżkom.


Rząd przewiduje, że w przyszłym roku nastąpi spowolnienie gospodarcze – informuje Rzeczpospolita. Dlatego niemal 1,5 mln przedsiębiorców będzie miało trudności z zarobieniem odpowiedniej kwoty pozwalającej na porycie dodatkowych kosztów.

Wynikają one z projektu ustawy budżetowej na przyszły rok. Prognozy rządu wskazują, że miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w 2020 r., ma wynieść 5227 zł. Liczone od tej kwoty składki na ubezpieczenia społeczne wyniosą 1069,14 zł, wobec 974,65 zł obecnie.

Składka zdrowotna może wzrosnąć z obecnych 342,32 zł do 365,60 zł. Wtedy minimalna składka wzrosłaby o 117,77 zł i wyniosłaby 1434,74 zł miesięcznie.

Przedsiębiorcy chcą zmian liczenia składek
Federacji Przedsiębiorców Polskich proponuje, aby podstawy wymiaru składek opierać na faktycznie obserwowanych wielkościach zamiast tych prognozowanych. Dzięki temu ścieżka wzrostu składek dla przedsiębiorców byłaby stabilniejsza i bardziej przewidywalna w kolejnych latach.


Składki ZUS rosną w rekordowym tempie
Wczoraj pisaliśmy w INNPoland, że w przyszłym roku osoby prowadzące działalność gospodarczą czeka wyjątkowo przykra niespodzianka ze strony ZUS. Według najnowszego cennika opłaty za składki wzrosną o prawie 10 proc. w porównaniu do roku bieżącego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.