Składki ZUS rosną w rekordowym tempie. W przyszłym roku przedsiębiorcy się zapłaczą

W przyszłym roku składki ZUS wyniosą prawie 1500 złotych.
W przyszłym roku składki ZUS wyniosą prawie 1500 złotych. Agnieszka Sadowska/Agencja Gazeta
W przyszłym roku osoby prowadzące działalność gospodarczą czeka wyjątkowo przykra niespodzianka ze strony ZUS-u. Według najnowszego cennika opłaty za składki wzrosną o prawie 10 proc. w porównaniu do roku bieżącego.


Nowe, wysokie składki
Rząd przyjął założenia do budżetu na kolejny rok. Znalazła się tam m.in. wartość prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w 2020 r. Zaś dzięki tej informacji wiadomo, na jakim poziomie uplasują się przyszłoroczne składki ZUS – podstawą zobowiązań do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest bowiem 60 proc. przewidywanego wynagrodzenia.

Te zaś wywindowało z 4765 zł w roku 2019 na aż 5227 zł w roku 2020. 60 proc. tej kwoty to 3136,20 zł i właśnie ta suma będzie podstawą do obliczania przyszłorocznych składek.

Przy tak wysokiej podstawie minimalna składka ZUS dla przedsiębiorców na rok 2020 wzrośnie o 9,7 proc., czyli do kwoty 1069,14 zł w stosunku do 974,65 zł w roku bieżącym. Na nową kwotę składać się będą składka emerytalna w wysokości 612,19 zł, rentowa – 250,90 zł, chorobowa – 76,84 zł, wypadkowa – 52,37 zł oraz składka na Fundusz Pracy – 76,84 zł.

Składka zdrowotna
Nie wiadomo jeszcze, jak wysoka będzie składka zdrowotna, gdyż jest wyliczana oddzielnie. Jednak biorąc pod uwagę jej wzrost w ubiegłych latach, można przypuszczać, że jej wysokość wzrośnie do kwoty 370-400 zł, jak wylicza serwis bezprawnik.pl. To zaś będzie oznaczać, że składki ZUS w 2020 r. wyniosą odrobinę mniej niż 1500 zł miesięcznie.


To będzie rekordowy wzrost, gdyż jeśli te przewidywania się ziszczą, składki ZUS w przyszłym roku wzrosną aż o 10 proc. w stosunku do ich aktualnej wysokości.

Co więcej, koszty poniesione przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą przy dwóch pracownikach zatrudnionych na minimalną pensję (od 2020 r. to 2450 złotych brutto) wyniosą około 7 500.

Nie tylko przedsiębiorcy zasilą konto ZUS dodatkowymi wpłatami. Najnowszy pomysł PiS przewiduje oskładkowanie umów cywilnoprawnych - umów na zlecenie i o dzieło. Dzięki temu do państwowej kasy wpłynie 3 mld zł - lecz tyle samo wypłynie z kieszeni Polaków.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.