Ważna zmiana w prawie. Wszystkie umowy cywilnoprawne zostaną oskładkowane

Rząd chce wprowadzić obowiązkowe składki ZUS we wszystkich umowach cywilnoprawnych.
Rząd chce wprowadzić obowiązkowe składki ZUS we wszystkich umowach cywilnoprawnych. Agnieszka Sadowska/Agencja Gazeta
Umowy cywilnoprawne charakteryzują się brakiem tzw. „ozusowania”. Oznacza to, że są one wolne od składek na ubezpieczenia społeczne, z których w przyszłości jest wyliczana emerytura. Rząd PiS-u chce to zmienić i planuje wprowadzenie składek ZUS od każdej umowy. Dzięki temu do państwowej kasy wpłynie 3 mld zł, lecz tyle samo wypłynie z kieszeni Polaków.


Wypłaty mniejsze, emerytury większe
Choć ozusowanie tzw. umów śmieciowych sprawi, że zleceniobiorcy teraz zarobią mniej, to pieniądze ostatecznie do nich wrócą - podczas emerytury. Rząd chce w ten sposób zadbać o starość Polaków pracujących na umowach cywilnoprawnych.

Z informacji, do których dotarł portal money.pl wynika, że PiS chce wprowadzić pomysł w życie jeszcze w trwającej kadencji Sejmu. W ten sposób nowe przepisy obowiązywałyby już od 1 stycznia 2020 r. Choć czasu jest mało, to nie jest to trudna do przeprowadzenia reforma tym bardziej, że prace nad nią już trwają.

– Zmiana będzie pewnie bolesna dla tych, którzy zaczną płacić składki. Dziś stracą, w przyszłości zyskają świadczenia emerytalne – mówi serwisowi informator z resortu kultury i dziedzictwa narodowego. - Jednocześnie od dawna mamy problem z falą kombinujących przedsiębiorców. Wciskają ludziom umowy zlecenia, by płacić tylko część składek. Kontrole ZUS to za mało. Temat nie wywołuje większych kontrowersji, więc prace przyśpieszą. Efekty niebawem – przyznaje.


Kontrargumenty PiS-u
Rząd podobno jest nawet gotowy na odpieranie argumentów opozycji o gorączkowe poszukiwanie pieniędzy na sfinansowanie wyborczej kiełbasy. Politycy PiS mają asa w rękawie - pierwszy z taką propozycją wyszedł Donald Tusk.

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl na początku maja, propozycja takiego rozwiązania pojawiła się już w Wieloletnim Planie Finansowym na lata 2019-2020 pod hasłem „ograniczenie unikania płacenia składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe”. Uwagę od zmiany, którą Ministerstwo Finansów zaplanowało na początek 2020 roku, skutecznie odwrócił test przedsiębiorcy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.