ZUS zaostrza kontrole zwolnień lekarskich. Cofnął już wypłaty na ponad 9 mln zł

ZUS zaostrza kontrolę Polaków przebywających na udawanych zwolnieniach lekarskich.
ZUS zaostrza kontrolę Polaków przebywających na udawanych zwolnieniach lekarskich. Fot. Tomasz Niesłuchowski / Agencja Gazeta
ZUS poważnie wziął się za problem pracowników przebywających na zwolnieniu chorobowym bez uzasadnienia. Kontrola osób, którym lekarze wystawili zwolnienia, w tym kwartale zwiększyła się o 38 proc. w porównaniu do zeszłego roku - od początku stycznia do końca marca 2019 r. sprawdzono blisko 174 tys. osób.


ZUS zwiększa kontrole
Tylko w pierwszym kwartale 2019 r. ZUS wstrzymał wypłatę zasiłków chorobowych na ponad 9,2 mln zł. W zeszłym roku w tym samym czasie cofnięto wypłaty na „zaledwie” 5,5 mln zł. Tak mocny początek zapowiada równie mocny rok, a może i szansę na przebicie zeszłorocznego rekordu, kiedy inspektorom ZUS udało się odzyskać z tego tytułu aż 31 mln zł.

L4 oznacza zwolnienie z jakiejkolwiek pracy zarobkowej i czynności utrudniających powrót do zdrowia. Nie jest urlopem, więc wybranie się w okresie „choroby” na wakacje, jest ryzykiem utraty zasiłku chorobowego. Tym bardziej, że ZUS od jakiegoś czasu przeczesuje fejsbookowe profile Polaków w celu wykrycia nadużyć, o czym pisaliśmy w INNPoland.pl.

Polacy na L4
Jako naród jesteśmy rekordzistami w braniu zwolnień lekarskich. Grudzień ubiegłego roku był szczególnie obfity w wystawianie L4 - pracownicy ZUS-u przyznawali, że w trakcie jednego dnia wystawiali nawet 182 tys. zwolnień.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.