Od niedawna fiskus może zajmować też lokaty terminowe, nie tylko rachunki obrotowe
Od niedawna fiskus może zajmować też lokaty terminowe, nie tylko rachunki obrotowe Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta
Reklama.
W całym ubiegłym roku na zablokowanych rachunkach należących do 39 podejrzanych podmiotów fiskus zabezpieczył 10,2 mln zł, pisze "Dziennik Gazeta Prawna". A w tym roku kwota wzrosła do 24,8 mln złotych – co ciekawe – należących również do 39 podmiotów.
Do systemu STIR trafia opis kilku miliardów transakcji rocznie. Dane są najpierw analizowane automatycznie. Gdy system wykryje coś nieprawidłowego, do pracy siadają ludzie. I to oni sprawdzają transakcje między firmami. Gdy ich podejrzenia się potwierdzą, konto może być zablokowane na 72 godziny. Przedsiębiorca nie ma wiedzy, dlaczego tak się stało i nie może odwołać się od tej decyzji.
– Eksperci są pod wrażeniem tych liczb. Trudno nie przyznać, że mamy do czynienia z imponującą dynamiką. Co więcej, w przyszłości spodziewałbym się jej znacznego pogłębienia. Pytanie jednak, jak odbije się to na uczciwych podatnikach, którzy mogą stać się przypadkowymi ofiarami wojny KAS z oszustami – powiedział w rozmowie z "DGP" Piotr Chojnacki, doradca podatkowy w TA&TPT.
Kilka dni temu w życie weszło kilka zmian – fiskus może zajmować też lokaty terminowe, a przedsiębiorca może zostać przez swój bank powiadomiony o fakcie zablokowania środków.
Jeszcze dłuższą blokadę nałoży Krajowa Administracja Skarbowa na przedsiębiorcę, jeżeli w grę będzie wchodzić proceder prania brudnych pieniędzy lub podejrzenie finansowania działalności terrorystycznej.
Przepisy są elementem polityki AML, Anti-Money Laundering, czyli wachlarza sposobów pozwalających ograniczyć pranie brudnych pieniędzy. Zdaniem resortu finansów, chodzi o relatywnie krótkotrwałe – a zatem nie podlegające zaskarżeniu – środki zaradcze.