Skarbówka ruszyła z kopyta. Blokuje konta na potęgę, teraz może też brać się za lokaty

Od niedawna fiskus może zajmować też lokaty terminowe, nie tylko rachunki obrotowe
Od niedawna fiskus może zajmować też lokaty terminowe, nie tylko rachunki obrotowe Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta
Pół roku wystarczyło, by szef Krajowej Administracji Skarbowej zablokował 192 rachunki bankowe należące do 39 podmiotów. Zajął w ten sposób prawie 25 milionów złotych – 2,5 razy więcej, niż w całym 2018 roku. Nawet uczciwi przedsiębiorcy zaczynają się obawiać o firmowe konta.


W całym ubiegłym roku na zablokowanych rachunkach należących do 39 podejrzanych podmiotów fiskus zabezpieczył 10,2 mln zł, pisze "Dziennik Gazeta Prawna". A w tym roku kwota wzrosła do 24,8 mln złotych – co ciekawe – należących również do 39 podmiotów.

Do systemu STIR trafia opis kilku miliardów transakcji rocznie. Dane są najpierw analizowane automatycznie. Gdy system wykryje coś nieprawidłowego, do pracy siadają ludzie. I to oni sprawdzają transakcje między firmami. Gdy ich podejrzenia się potwierdzą, konto może być zablokowane na 72 godziny. Przedsiębiorca nie ma wiedzy, dlaczego tak się stało i nie może odwołać się od tej decyzji.

– Eksperci są pod wrażeniem tych liczb. Trudno nie przyznać, że mamy do czynienia z imponującą dynamiką. Co więcej, w przyszłości spodziewałbym się jej znacznego pogłębienia. Pytanie jednak, jak odbije się to na uczciwych podatnikach, którzy mogą stać się przypadkowymi ofiarami wojny KAS z oszustami – powiedział w rozmowie z "DGP" Piotr Chojnacki, doradca podatkowy w TA&TPT.


Kilka dni temu w życie weszło kilka zmian – fiskus może zajmować też lokaty terminowe, a przedsiębiorca może zostać przez swój bank powiadomiony o fakcie zablokowania środków.

Jeszcze dłuższą blokadę nałoży Krajowa Administracja Skarbowa na przedsiębiorcę, jeżeli w grę będzie wchodzić proceder prania brudnych pieniędzy lub podejrzenie finansowania działalności terrorystycznej.

Przepisy są elementem polityki AML, Anti-Money Laundering, czyli wachlarza sposobów pozwalających ograniczyć pranie brudnych pieniędzy. Zdaniem resortu finansów, chodzi o relatywnie krótkotrwałe – a zatem nie podlegające zaskarżeniu – środki zaradcze.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby