Polski podatek ewenementem na skalę światową. Urząd Skarbowy nie dostanie tych pieniędzy

Rząd wymyślił nowy plan ws. podatku handlowego. Sieci wpłaca daninę na specjalne subkonta.
Rząd wymyślił nowy plan ws. podatku handlowego. Sieci wpłaca daninę na specjalne subkonta. Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta
Sklepy zapłacą podatek handlowy, ale fiskus tych pieniędzy nie weźmie. Prawdę mówiąc, to nikt nie będzie miał dostępu do tych pieniędzy, aż zostanie wyjaśnione, czy danina jest w ogóle legalna.


Rząd planuje zmusić sieci handlowe do wpłacania świadczenia na specjalne subkonta – podaje money.pl. Pieniądze, które na nie trafią, będą zamrożone, a to, czy trafią do skarbówki, czy z powrotem do sklepów zależy od Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Przegrana bez ryzyka
Podatek teoretycznie funkcjonuje od dwóch lat, ale w praktyce pobór został zawieszony po zaskarżeniu go do TSUE.

Plan ma sprawić, że zniknie ryzyko zamieszania związanego z ewentualną przegraną rządu. Rozwiązanie pozwoli na ściąganie podatku i nietracenie potencjalnych wpływów.

Trybunał UE przyznał rację rządowi PiS
W maju pisaliśmy o tym, że Trybunał Sprawiedliwości uznał, że Komisja Europejska popełniła błąd, uznając podatek od supermarketów za pomoc państwa dla innych podmiotów handlowych. Miał być to bat rządu na zagraniczne sieci handlowe, ale zablokowała go KE. Okazało się, że niesłusznie.

Rząd chce ściągnąć nawet 2 mld zł rocznie
Podatek od sieci handlowych może wejść już za dwa miesiące – pisaliśmy ostatnio w INNPoland. Nikt nie ma złudzeń, że 2 miliardy rocznie podatku sfinansują klienci takich sklepów, jak Biedronka, Lidl czy Rossmann.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.