Trybunał UE przyznał rację rządowi PiS. Nad zagraniczne supermarkety wróciły czarne chmury

Trybunał Sprawiedliwości uznał, że Polska może wprowadzić tzw. podatek od supermarketów
Trybunał Sprawiedliwości uznał, że Polska może wprowadzić tzw. podatek od supermarketów Foto: Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) uznał, że Komisja Europejska popełniła błąd, uznając podatek od supermarketów za pomoc państwa dla innych podmiotów handlowych. Miał być to bat rządu na zagraniczne sieci handlowe, ale zablokowała go właśnie KE. Okazuje się, że niesłusznie. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.


Strony mogą się od niego odwołać. Raczej nie zrobi tego polski rząd, może tak jednak postąpić Komisja Europejska.

Prace nad podatkiem toczyły się w 2016 roku. Ówczesny rząd PiS uznał, że zagraniczne sieci handlowe powinny płacić większe daniny. Uchwalona wtedy ustawa wprowadzała dwie stawki podatku obrotowego. 0,8 proc. miały płacić sieci z miesięcznymi obrotami w wysokości 17 – 170 mln zł.

Większe musiałyby oddawać 1,4 proc. obrotu. Miało to przynieść budżetowi od 1,5 do nawet 3,5 mld złotych rocznie. Przeciwko tym pomysłom protestowała znaczna część branży handlowej.

Komisja się pomyliła
Dość szybko Komisja Europejska uznała, że takie rozwiązanie to niedozwolona pomoc publiczna i utrąciła jego wprowadzenie. Rząd musiał szukać innyhc sposobów na dopięcie budżetu. A teraz Trybunał Sprawiedliwości utrącił KE orzeczenie.

To efekt Polska zaskarżyła decyzję KE w całości. Zarzuciła też w niej KE naruszenie unijnego prawa poprzez nakazanie niezwłocznego zawieszenia stosowania progresywnej skali polskiego podatku od sprzedaży detalicznej.

Oznacza to, że Polska będzie mogła wznowić pobieranie podatku od sprzedaży detalicznej od 1 stycznia 2020 r. Co ciekawe, wcześniej KE zlikwidowała projekt wprowadzenia podobnego podatku na Węgrzech.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.