Trybunał UE przyznał rację rządowi PiS. Nad zagraniczne supermarkety wróciły czarne chmury

Trybunał Sprawiedliwości uznał, że Polska może wprowadzić tzw. podatek od supermarketów
Trybunał Sprawiedliwości uznał, że Polska może wprowadzić tzw. podatek od supermarketów Foto: Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) uznał, że Komisja Europejska popełniła błąd, uznając podatek od supermarketów za pomoc państwa dla innych podmiotów handlowych. Miał być to bat rządu na zagraniczne sieci handlowe, ale zablokowała go właśnie KE. Okazuje się, że niesłusznie. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.


Strony mogą się od niego odwołać. Raczej nie zrobi tego polski rząd, może tak jednak postąpić Komisja Europejska.

Prace nad podatkiem toczyły się w 2016 roku. Ówczesny rząd PiS uznał, że zagraniczne sieci handlowe powinny płacić większe daniny. Uchwalona wtedy ustawa wprowadzała dwie stawki podatku obrotowego. 0,8 proc. miały płacić sieci z miesięcznymi obrotami w wysokości 17 – 170 mln zł.

Większe musiałyby oddawać 1,4 proc. obrotu. Miało to przynieść budżetowi od 1,5 do nawet 3,5 mld złotych rocznie. Przeciwko tym pomysłom protestowała znaczna część branży handlowej.

Komisja się pomyliła
Dość szybko Komisja Europejska uznała, że takie rozwiązanie to niedozwolona pomoc publiczna i utrąciła jego wprowadzenie. Rząd musiał szukać innyhc sposobów na dopięcie budżetu. A teraz Trybunał Sprawiedliwości utrącił KE orzeczenie.

To efekt Polska zaskarżyła decyzję KE w całości. Zarzuciła też w niej KE naruszenie unijnego prawa poprzez nakazanie niezwłocznego zawieszenia stosowania progresywnej skali polskiego podatku od sprzedaży detalicznej.

Oznacza to, że Polska będzie mogła wznowić pobieranie podatku od sprzedaży detalicznej od 1 stycznia 2020 r. Co ciekawe, wcześniej KE zlikwidowała projekt wprowadzenia podobnego podatku na Węgrzech.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.