Nie wyszło z podatkiem handlowym? Spokojnie, rząd znalazł nową dojną krowę

Wicepremier Mateusz Morawiecki szuka nowych sposobów sfinansowania przyszłorocznego budżetu.
Wicepremier Mateusz Morawiecki szuka nowych sposobów sfinansowania przyszłorocznego budżetu. Fot. Kornelia Głowacka-Wolf / Agencja Gazeta
Rząd gorączkowo szuka nowych źródeł finansowania przyszłorocznych zobowiązań. Podatek handlowy miał zasilić budżet na niecałe 2 mld złotych, zaplanowana na przyszły rok podwyżka podatku hazardowego ma przynieść – 1,7 mld. Pierwszą daninę zablokowała Bruksela, los drugiej nie jest pewny. W ministerstwie finansów znaleziono więc nowe źródło dochodu, wystarczy nieco zmienić zasady opodatkowania.


Jak spekuluje „Puls Biznesu”, resort chciałby zmienić zasady opodatkowania funduszy inwestycyjnych zamkniętych – co ma przynieść w sumie nawet 2,5 mld złotych. Wystarczy zmienić sposób objęcia FIZ przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Dziś inwestor płaci podatki na etapie realizacji zysku, czyli – w uproszczeniu – jak już zarobi. Eksperci ministerstwa finansów wychodzą jednak z założenia, że ta zasada sprzyja optymalizowaniu podatków przez majętnych graczy – autorzy uzasadnienia do potencjalnej zmiany przepisów piszą o „prywatnych wehikułach finansowych”, które zakładają podmioty inwestujące co najmniej kilkadziesiąt milionów złotych.

Jak się można domyślać, ma to zapewne dwa negatywne skutki: po pierwsze, bogaci wymykają się w ten sposób fiskusowi; po drugie – proceder utrudnia konkurencję mniejszym funduszom inwestycyjnym. Według danych KNF, dodatni wynik z operacji, jaki odnotowały FIZ w ostatnich trzech latach, to 29 mld zł – z czego niemal połowa (12 mld zł) to wynik ubiegłoroczny. Dynamikę tego rynku widać też w innej statystyce: dziś w Polsce działają 724 FIZ – o 130 więcej niż rok temu. Dziś to 90 proc. wszystkich funduszy inwestycyjnych w kraju.


Źródło: Puls Biznesu

Napisz do autora: mariusz.janik@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.