Resort finansów z kontrowersyjnym pomysłem. Chce znów obniżyć limit płatności gotówkowych

Ministerstwo Finansów po raz kolejny chce zmniejszyć limit płatności gotówkowych.
Ministerstwo Finansów po raz kolejny chce zmniejszyć limit płatności gotówkowych. 123rf.com
W Ministerstwie Finansów są prowadzone analizy dotyczące obniżenie limitu płatności gotówkowych - zdradził zastępca dyrektora departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów Jan Sarnowski w piątek podczas Konwencji Programowej Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy w Katowicach.


Limity w płatności gotówką
Wypowiedź Sarnowskiego przywołał portal Forsal.pl. Zastępca dyrektora departamentu podatków dochodowych o najnowszym projekcie resortu finansów wspomniał przy okazji rozmów o uszczelnianiu systemu podatkowego w Polsce i zmniejszaniu szarej strefy.

– Jedną z głównych inicjatyw, których mam nadzieję możemy się spodziewać w temacie legislacyjnym, będzie dalsze rozwijanie takich usług dla obywateli, które również równolegle mogą doprowadzić do zmniejszenia szarej strefy – powiedział. – Mam na myśli zwiększenie obecności terminali w punktach usługowych, możliwe, że również obniżenie limitów płatności gotówkowych – zapowiedział.

Choć według słów Sarnowskiego MF nie ma jeszcze konkretnych planów w tym względzie, to prowadzi analizy.

Jak zauważył, podobne rozwiązania wprowadzono już między innymi we Włoszech czy Francji, gdzie limit płatności gotówkowych obniżono do tysiąca euro. W Polsce limit wciąż jest dość wysoki - wynosi 15 tys. złotych.

Budzi kontrowersje wśród społeczeństwa
To już kolejny raz, gdy resort finansów bierze się za limit płatności gotówkowych. Od 1 stycznia 2017 roku w życie weszła nowelizacja, która drastycznie zmniejszała granicę z 15 tys. euro do 15 tys. złotych.

Nowy pomysł budzi wśród internetowego społeczeństwa skrajne emocje. Część obawia się, że limit płatności gotówkowych, oprócz walki z szarą strefą i nieuczciwymi przedsiębiorcami, uderzy w również w prywatnych ludzi i ograniczy chociażby takie prozaiczne codzienne czynności, jak duże zakupy za gotówkę.


Nieprzychylnym okiem na pomysł patrzą również drobni biznesmeni, którzy płacą prowizje dla operatora terminala i uważają, że limit płatności gotówkowych ograniczy ich płynność finansową.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.