Wiemy, od kiedy będzie ulga podatkowa za patriotyzm. Ministerstwo ujawnia szczegóły

Twórcy gier komputerowych mogą liczyć na ulgi podatkowe pod warunkiem, że w ich produkcjach pojawią się nawiązania do polskiej kultury.
Twórcy gier komputerowych mogą liczyć na ulgi podatkowe pod warunkiem, że w ich produkcjach pojawią się nawiązania do polskiej kultury. Fot. Jakub Wlodek / Agencja Gazeta
Ustawa o wsparciu produkcji gier komputerowych promujących polską kulturę po utknięciu na etapie opiniowania ma wejść w życie za pół roku. Tego chce resort kultury.


Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN), zapewnia, że to nadal priorytet – pisze Puls Biznesu. Obecnie trwają prace analityczno-legislacyjne w związku ze zgłoszonymi uwagami.

Przedłożenie projektu ustawy zaplanowano na czwarty kwartał, natomiast wejście w życie na początek 2020 r.

MKiDN indywidualnie rozpatrzy to, czy gra kwalifikuje się na ulgę podatkową. W teście kulturowym będą brane pod uwagę takie aspekty jak miejsce akcji, bohaterowie, elementy dziedzictwa kulturowego itp.

Pozytywny wizerunek Polski na świecie
Pierwszy raz o tej niecodziennej ustawie pisaliśmy rok temu. Informowaliśmy wtedy, że na tej operacji studia mogłyby zyskać zwrot kosztów nawet o 19 proc. wyższy niż przy dotychczasowych rozliczeniach z fiskusem. Im większa skala przedsięwzięcia, tym większe ostateczne korzyści.

Pomysł nie jest wyjątkowo oryginalny, bo podobnych ulg można się doszukać w niektórych krajach zachodnich: we Francji nazywa się to Crédit d’impôt jeu vidéo, w Wielkiej Brytanii – Video Games Tax Relief.

Resort liczy, że obietnica ulg podatkowych może uruchomić kreatywność deweloperów w ponad trzystu polskich firmach, które dziś zajmują się tworzeniem gier komputerowych lub wideo.

Gry kulturowe
Szerzej o uldze podatkowej dla producentów kulturowych gier wideo pisał dla INNPoland.pl dr Marek Porzeżyński.

Na początku października ub. r. przedstawiono projekt ustawy o wspieraniu produkcji kulturowych gier wideo. Ustawa ta ma zapewniać mechanizmy umożliwiające wsparcie finansowe dla branży.

Sektor gier wideo został rozpoznany bowiem jako jeden z perspektywicznych dla wzmocnienia pozycji gospodarczej państwa. W uzasadnieniu do projektu tego aktu prawnego wskazano, że potrzeba opracowania mechanizmów wsparcia finansowego dla tej branży została zdiagnozowana w cyklicznych badaniach Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego a rekomendacje, co do takich prac zawarto w raporcie Kondycja Polskiej Branży Gier wideo.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.