Wiemy, od kiedy będzie ulga podatkowa za patriotyzm. Ministerstwo ujawnia szczegóły

Twórcy gier komputerowych mogą liczyć na ulgi podatkowe pod warunkiem, że w ich produkcjach pojawią się nawiązania do polskiej kultury.
Twórcy gier komputerowych mogą liczyć na ulgi podatkowe pod warunkiem, że w ich produkcjach pojawią się nawiązania do polskiej kultury. Fot. Jakub Wlodek / Agencja Gazeta
Ustawa o wsparciu produkcji gier komputerowych promujących polską kulturę po utknięciu na etapie opiniowania ma wejść w życie za pół roku. Tego chce resort kultury.


Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN), zapewnia, że to nadal priorytet – pisze Puls Biznesu. Obecnie trwają prace analityczno-legislacyjne w związku ze zgłoszonymi uwagami.

Przedłożenie projektu ustawy zaplanowano na czwarty kwartał, natomiast wejście w życie na początek 2020 r.

MKiDN indywidualnie rozpatrzy to, czy gra kwalifikuje się na ulgę podatkową. W teście kulturowym będą brane pod uwagę takie aspekty jak miejsce akcji, bohaterowie, elementy dziedzictwa kulturowego itp.

Pozytywny wizerunek Polski na świecie
Pierwszy raz o tej niecodziennej ustawie pisaliśmy rok temu. Informowaliśmy wtedy, że na tej operacji studia mogłyby zyskać zwrot kosztów nawet o 19 proc. wyższy niż przy dotychczasowych rozliczeniach z fiskusem. Im większa skala przedsięwzięcia, tym większe ostateczne korzyści.

Pomysł nie jest wyjątkowo oryginalny, bo podobnych ulg można się doszukać w niektórych krajach zachodnich: we Francji nazywa się to Crédit d’impôt jeu vidéo, w Wielkiej Brytanii – Video Games Tax Relief.

Resort liczy, że obietnica ulg podatkowych może uruchomić kreatywność deweloperów w ponad trzystu polskich firmach, które dziś zajmują się tworzeniem gier komputerowych lub wideo.

Gry kulturowe
Szerzej o uldze podatkowej dla producentów kulturowych gier wideo pisał dla INNPoland.pl dr Marek Porzeżyński.

Na początku października ub. r. przedstawiono projekt ustawy o wspieraniu produkcji kulturowych gier wideo. Ustawa ta ma zapewniać mechanizmy umożliwiające wsparcie finansowe dla branży.

Sektor gier wideo został rozpoznany bowiem jako jeden z perspektywicznych dla wzmocnienia pozycji gospodarczej państwa. W uzasadnieniu do projektu tego aktu prawnego wskazano, że potrzeba opracowania mechanizmów wsparcia finansowego dla tej branży została zdiagnozowana w cyklicznych badaniach Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego a rekomendacje, co do takich prac zawarto w raporcie Kondycja Polskiej Branży Gier wideo.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby