Morawiecki wystraszył się Brukseli. Oto nowy pomysł na pobieranie podatku handlowego

Rząd ma na razie dość konfliktów w Brukseli.
Rząd ma na razie dość konfliktów w Brukseli. Foto: Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Rząd nie będzie się na razie spieszył z wprowadzaniem podatku handlowego. Boi się, że rozdrażni Komisję Europejską – ma ona czas na złożenie odwołania od orzeczenia TSUE, które teoretycznie umożliwiło wprowadzenie w Polsce specjalnej daniny od supermarketów.


PiS odkłada na półkę scenariusz przyspieszania w sprawie kontrowersyjnej daniny od sklepów – piszą Marek Chądzyński i Grzegorz Osiecki w serwisie Forsal.pl.

Wyrok ws. podatku handlowego
Przyczyną ma być ostrożność. Projekt wprowadzenia tego podatku już raz nie spotkał się z przychylną opinią Komisji Europejskiej. Mówiąc wprost – KE po prostu zakazała rządowi wprowadzania daniny od sklepów wielkopowierzchniowych. Polska zaskarżyła tę decyzję do Trybunału Sprawiedliwości UE.

TSUE niedawno uznał, że decyzja KE była błędna. Chodzi o to, że wprowadzenie podatku od supermarketów zostało przez Komisję uznane za pomoc państwa niektórym podmiotom. TSUE orzekł, że KE popełniła w tym momencie błąd, a podatek pomocą nie jest.

W pierwszej chwili rząd, spragniony sukcesów w Brukseli, ucieszył się i zapowiedział, że w takim razie podatek będzie i to już od września.

Forsal.pl pisze, że potem nadszedł moment otrzeźwienia – bo KE ma prawo odwołania się od tej decyzji TSUE. Jeśli je złoży i wygra, a Polska będzie pobierała już podatek, będzie to oznaczało dla nas spore problemy. Na razie nie wiadomo, czy to odwołanie zostanie złożone, czy nie.

Podatek handlowy - od kiedy?
Rząd wpadł więc na genialny pomysł – będzie pobierał podatek i go nie pobierał. Jak to możliwe? Otóż od września każda sieć handlowa ma składać specjalne raporty z wynikami sprzedaży. Od nich zależy wysokość podatku, który handlowcy będą musieli wpłacić na specjalny rachunek. Jeśli sprawy potoczą się po myśli rządu, urzędnicy zabiorą zgromadzone tam środki. A jeśli projekt wprowadzenia podatku zostanie jednak utrącony, kasa wróci do sieci handlowej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.