Morawiecki wystraszył się Brukseli. Oto nowy pomysł na pobieranie podatku handlowego

Rząd ma na razie dość konfliktów w Brukseli.
Rząd ma na razie dość konfliktów w Brukseli. Foto: Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Rząd nie będzie się na razie spieszył z wprowadzaniem podatku handlowego. Boi się, że rozdrażni Komisję Europejską – ma ona czas na złożenie odwołania od orzeczenia TSUE, które teoretycznie umożliwiło wprowadzenie w Polsce specjalnej daniny od supermarketów.


PiS odkłada na półkę scenariusz przyspieszania w sprawie kontrowersyjnej daniny od sklepów – piszą Marek Chądzyński i Grzegorz Osiecki w serwisie Forsal.pl.

Wyrok ws. podatku handlowego
Przyczyną ma być ostrożność. Projekt wprowadzenia tego podatku już raz nie spotkał się z przychylną opinią Komisji Europejskiej. Mówiąc wprost – KE po prostu zakazała rządowi wprowadzania daniny od sklepów wielkopowierzchniowych. Polska zaskarżyła tę decyzję do Trybunału Sprawiedliwości UE.

TSUE niedawno uznał, że decyzja KE była błędna. Chodzi o to, że wprowadzenie podatku od supermarketów zostało przez Komisję uznane za pomoc państwa niektórym podmiotom. TSUE orzekł, że KE popełniła w tym momencie błąd, a podatek pomocą nie jest.

W pierwszej chwili rząd, spragniony sukcesów w Brukseli, ucieszył się i zapowiedział, że w takim razie podatek będzie i to już od września.

Forsal.pl pisze, że potem nadszedł moment otrzeźwienia – bo KE ma prawo odwołania się od tej decyzji TSUE. Jeśli je złoży i wygra, a Polska będzie pobierała już podatek, będzie to oznaczało dla nas spore problemy. Na razie nie wiadomo, czy to odwołanie zostanie złożone, czy nie.

Podatek handlowy - od kiedy?
Rząd wpadł więc na genialny pomysł – będzie pobierał podatek i go nie pobierał. Jak to możliwe? Otóż od września każda sieć handlowa ma składać specjalne raporty z wynikami sprzedaży. Od nich zależy wysokość podatku, który handlowcy będą musieli wpłacić na specjalny rachunek. Jeśli sprawy potoczą się po myśli rządu, urzędnicy zabiorą zgromadzone tam środki. A jeśli projekt wprowadzenia podatku zostanie jednak utrącony, kasa wróci do sieci handlowej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby