Ważne zmiany dla polskich kierowców. Rząd bierze się za kodeks drogowy

Jazda na suwak ma być obowiązkowa już od 1 października.
Jazda na suwak ma być obowiązkowa już od 1 października. Fot. Dominik Werner / Agencja Gazeta
Ministerstwo Infrastruktury przyspieszyło z pracami nad nowymi zasadami ruchu drogowego. Nowe przepisy miałyby wejść w życie jesienią. Kierowcy oceniają je pozytywnie, ale niestety przynajmniej jeden z przepisów będzie niekiedy zachętą dla drogowych cwaniaków.


W uzasadnieniu projektu resort ministra Adamczyka wyjaśnił, że Polska stała się "krajem dynamicznego rozwoju sieci drogowej" – mimo, iż od 2,5 roku nie oddaliśmy ani kilometra nowej autostrady. A wraz z rozwojem dróg przybywa też samochodów i korków na drogach. Urzędnicy napisali też, że w innych krajach mamy do czynienia z wyższym poziomem kultury na drodze, z czym akurat trudno polemizować.


Korytarz życia
Po pierwsze obowiązkowe będzie tworzenie tzw. korytarza życia. Wszystko polega na tym, że kierowcy stojący w korku na drodze o dwóch pasach w jednym kierunku zjeżdżają na pobocza, pozostawiając wolny środek drogi. Dzięki temu karetka, policja i straż pożarna mogą dojechać w miarę szybko na miejsce wypadku.


Uwaga – tworzenie korytarzy życia będzie też obowiązkowe, jeśli przez korek będzie chciał przejechać polityk w limuzynie z syreną i migającymi niebieskimi światłami. Będziemy mieli obowiązek go w ten sposób przepuścić.

Jeśli droga ma więcej, niż dwa pasy w jednym kierunku, korytarz życia będzie organizowany pomiędzy skrajnym lewym i drugim od lewej pasem. Kierowcy na prawych pasach powinni jednak ułatwić zjechanie na bok tym z lewej.

Jazda na suwak
Druga sprawa, którą chce unormować ministerstwo, to tzw. jazda na suwak. Kiedy kończy się jeden z pasów ruchu, należy jechać nim do końca a kierowca z boku będzie miał obowiązek nas wpuścić.

Auta powinny wjeżdżać naprzemiennie, po jednym. To akurat zasada dość często już stosowana, ale nie ujęta w przepisach. Mamy nawet znaki zalecające takie właśnie postępowanie.

Problem w tym, że w wielu miastach kierowcy korzystają z szybkich objazdów. Na wielu drogach wystarczy ominąć korek z prawej lub lewej strony jakąś osiedlową drogą i wjechać na nią tuż przed zakorkowanym skrzyżowaniem. Wiele osób nie chce wpuszczać takich "drogowych cwaniaków", teraz będą miały jednak obowiązek to zrobić.


Jest jeszcze jedna ważna sprawa – zdarza się, że z trzech pasów drogi pozostaje jeden, środkowy. Kierowca nim jadący będzie musiał najpierw wpuścić samochód ze swojej prawej, potem z lewej a sam pojedzie na końcu.

Ministerstwo Infrastruktury proponuje, by przepisy weszły w życie od 1 października 2019 roku.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby