Tak rząd PiS buduje autostrady. Przez ostatnie 2,5 roku do użytku nie oddano ani kilometra

Ile dróg zbudowano za PO a ile za PiS? Już wiemy - bilans nie jest korzystny dla obecnie rządzących
Ile dróg zbudowano za PO a ile za PiS? Już wiemy - bilans nie jest korzystny dla obecnie rządzących Fot. Michał Ryniak / Agencja Gazeta
W ostatnich dniach premier Morawiecki wziął udział w nawet nie akcji promocyjnej, ale ofensywie pokazującej program 500+ oraz rozwój kolei w jak najlepszym świetle. Da się zauważyć, że od pewnego czasu – dokładnie od momentu, gdy musiał przepraszać za kłamstwo – starannie unika tematu budowy dróg. Znamy powód tej małomówności: od 2017 roku nie oddano w Polsce do użytku ani jednego kilometra autostrady.


Tempo budowy dróg i autostrad zbadał serwis ciekaweliczby.pl, bazujący na oficjalnych danych przekazanych przez urzędy publiczne. Jego autorka zapytała o wszystko Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Okazało się, że łączna liczba kilometrów autostrad w Polsce zwiększyła się trzykrotnie (z 535 km do 1 638 km), a dróg ekspresowych aż jedenastokrotnie (z 190 km do 2092 km) między 2004 r. a 2018 r.

Od 2004 r. do czerwca 2019 r. w Polsce oddano do użytku 1155 km autostrad, 1990 km dróg ekspresowych i 1554 km dróg krajowych.

Najwięcej nowych autostrad oddano do użytku w 2011 r. – 210 km i w 2012 r. – prawie 241 km. Między 2017 r. a czerwcem 2019 r. nie oddano do użytku ani jednego kilometra autostrady.Co na to rządzący?
Dzieje się tak wbrew oficjalnej narracji, przedstawianej choćby przez Zbigniewa Kuźmiuka, na łamach prorządowego portalu wPolityce.pl.

– O tego rodzaju inwestycjach [m.in. opóźniającego się CPK, podwajający koszty przekop Mierzei czy trasa S-19 – przyp. red.] mających wręcz fundamentalne znaczenie dla rozwoju całego kraju, ale i poszczególnych regionów, Platforma nawet nie pomyślała, mimo tego, że rządziła aż dwie kadencje – pisze Kuźmiuk, uważany przez swoje środowisko za tęgi umysł w dziedzinie ekonomii.

Z sensem (a raczej jego brakiem) wielu inwestycji planowanych przez rząd PiS można dyskutować. Z faktami trudniej, a te w przypadku dróg są dla obecnej władzy bezlitosne.

Autorka serwisu ciekaweliczby.pl, Alicja Defratyka, wylicza, że w latach 2007-2015 (czyli za rządów PO i PSL) oddano do użytku 885 km autostrad, 1207 km dróg ekspresowych i 1350 km dróg krajowych.

Między rokiem 2015 a czerwcem 2019 (czyli za rządów PiS) oddano tylko 102 km autostrad, 732 km dróg ekspresowych i 119 km dróg krajowych. A przez ostatnie 2,5 roku nie przybył nam ani jeden kilometr autostrady.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.