ZUS ostrzega przed nowym oszustwem. Złodziejom wystarczy chwila twojej nieuwagi

ZUS ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod zakład. Wysyłają maile z informacją o błędnie opłaconych składkach.
ZUS ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod zakład. Wysyłają maile z informacją o błędnie opłaconych składkach. Fot. Michal Ryniak / Agencja Gazeta
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega swoich klientów przed fałszywymi mailami zatytułowanymi „Składka”. Otwarcie załączników z wiadomości grozi zainfekowaniem komputera i kradzieżą wrażliwych danych.


– W ostatnich dniach niektórzy z klientów ZUS otrzymali maile zatytułowane „Składka” z informacją o błędnie opłaconych składkach – ostrzega ZUS. Załącznik w mailu ma zawierać informacje o błędnie opłaconych składkach.

Pod żadnym pozorem nie należy otwierać tego załącznika. ZUS zaznacza, że droga mailową nie wysyła do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych.

Jedynie klienci, którzy mają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali e-mail jako formę kontaktu, są powiadamiani przez ZUS drogą elektroniczną.

Uwaga na nowego komputerowego szkodnika
Przykładem takiego oprogramowania, które infekuje komputer jest Satan, o którym niedawno ostrzegaliśmy.

Ransomware nie dość, że szyfruje pliki na urządzeniu ofiary, a następnie żąda okupu za udostępnienie klucza umożliwiającego ich odblokowanie, to jeszcze wykorzystuje moc obliczeniową komputera do kopania kryptowalut. Ostatnio analitycy z laboratorium FortiGuard firmy Fortinet odkryli kampanię z jego wykorzystaniem.

Oszuści podszywają się pod dostawców energii
Mail od dostawcy energii elektrycznej z wezwaniem do zapłaty? Uwaga, to mogą być oszuści, podszywający się pod firmę. Przed naciągaczami ostrzega Polska Grupa Energetyczna.

– Do PGE docierają sygnały od osób, które otrzymują fałszywe wiadomości e-mail wzywające do uregulowania rzekomych zaległych należności – ostrzega PGE.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.