Drakońska kara dla Facebooka za wyciek danych? Gdzie tam, 5 mld dol. to ledwie pouczenie

Facebook był przygotowany na karę w takiej właśnie wysokości i sam ją negocjował. W tym roku 5 mld dolarów to średnie miesięczne przychody serwisu.
Facebook był przygotowany na karę w takiej właśnie wysokości i sam ją negocjował. W tym roku 5 mld dolarów to średnie miesięczne przychody serwisu. Foto: Brian Solis, www.briansolis.com and bub.blicio.us / Flickr.com
Facebook zapłaci 5 miliardów dolarów kary za wyciek danych do firmy, która używała ich potem w kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa. Suma wydaje się spora, ale w rzeczywistości Facebook sam wynegocjował jej wysokość. 5 mld dolarów to miesięczne przychody tej firmy.


Federalna Komisja Handlu (FTC) zatwierdziła 5 mld dol. kary dla Facebooka za aferę Cambridge Analytica. Będzie to największa kara w historii, jaką agencja nałożyła na firmę technologiczną – pisze Gazeta Wyborcza.

FTC nałożyła karę za naruszenie prywatności użytkowników w sprawie Cambridge Analytica - podają “Washington Post” i “Wall Street Journal”, powołując się na anonimowe źródła. Ta firma najprawdopodobniej wykorzystywała informacje o użytkownikach Facebooka do analizowania ich osobowości i wpływania na masowe zachowania wyborców. W tle całej sprawy znajdują się wybory w kilku krajach, w tym ostatnie prezydenckie w USA oraz referendum dotyczące Brexitu.

Pozyskane w niejasny sposób informacje zostały wykorzystane do nakierowania konkretnych wyborców na reklamy i posty w mediach społecznościowych w nadziei, że wpłyną na ich decyzje przy urnie wyborczej. Nie wiadomo, czy ta taktyka perswazji rzeczywiście zadziałała, jest to obecnie przedmiotem badań.


Ta kara to prztyczek w nos
Wiele wskazuje jednak na to, że firmie udało się wpłynąć m.in. na wyniki amerykańskich wyborów prezydenckich a także wyborów w jednym z europejskich krajów. Nie wiadomo, czy może tu chodzić o Polskę.

Komisja rozpoczęła dochodzenie przeciwko Facebookowi w maju 2018 r., kiedy afera wyszła na jaw. Mark Zuckerberg obiecał wtedy, że sytuacja się nie powtórzy a dane użytkowników będą chronione. Niewykluczone, że został ukarany za niedotrzymanie słowa.

Okazuje się też, że Facebook był przygotowany na karę w takiej właśnie wysokości i sam ją negocjował. W tym roku 5 mld dolarów to średnie miesięczne przychody serwisu. Co ciekawe – po informacji o karze w tej właśnie wysokości kurs akcji serwisu delikatnie wzrósł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę