Drakońska kara dla Facebooka za wyciek danych? Gdzie tam, 5 mld dol. to ledwie pouczenie

Facebook był przygotowany na karę w takiej właśnie wysokości i sam ją negocjował. W tym roku 5 mld dolarów to średnie miesięczne przychody serwisu.
Facebook był przygotowany na karę w takiej właśnie wysokości i sam ją negocjował. W tym roku 5 mld dolarów to średnie miesięczne przychody serwisu. Foto: Brian Solis, www.briansolis.com and bub.blicio.us / Flickr.com
Facebook zapłaci 5 miliardów dolarów kary za wyciek danych do firmy, która używała ich potem w kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa. Suma wydaje się spora, ale w rzeczywistości Facebook sam wynegocjował jej wysokość. 5 mld dolarów to miesięczne przychody tej firmy.


Federalna Komisja Handlu (FTC) zatwierdziła 5 mld dol. kary dla Facebooka za aferę Cambridge Analytica. Będzie to największa kara w historii, jaką agencja nałożyła na firmę technologiczną – pisze Gazeta Wyborcza.

FTC nałożyła karę za naruszenie prywatności użytkowników w sprawie Cambridge Analytica - podają “Washington Post” i “Wall Street Journal”, powołując się na anonimowe źródła. Ta firma najprawdopodobniej wykorzystywała informacje o użytkownikach Facebooka do analizowania ich osobowości i wpływania na masowe zachowania wyborców. W tle całej sprawy znajdują się wybory w kilku krajach, w tym ostatnie prezydenckie w USA oraz referendum dotyczące Brexitu.

Pozyskane w niejasny sposób informacje zostały wykorzystane do nakierowania konkretnych wyborców na reklamy i posty w mediach społecznościowych w nadziei, że wpłyną na ich decyzje przy urnie wyborczej. Nie wiadomo, czy ta taktyka perswazji rzeczywiście zadziałała, jest to obecnie przedmiotem badań.


Ta kara to prztyczek w nos
Wiele wskazuje jednak na to, że firmie udało się wpłynąć m.in. na wyniki amerykańskich wyborów prezydenckich a także wyborów w jednym z europejskich krajów. Nie wiadomo, czy może tu chodzić o Polskę.

Komisja rozpoczęła dochodzenie przeciwko Facebookowi w maju 2018 r., kiedy afera wyszła na jaw. Mark Zuckerberg obiecał wtedy, że sytuacja się nie powtórzy a dane użytkowników będą chronione. Niewykluczone, że został ukarany za niedotrzymanie słowa.

Okazuje się też, że Facebook był przygotowany na karę w takiej właśnie wysokości i sam ją negocjował. W tym roku 5 mld dolarów to średnie miesięczne przychody serwisu. Co ciekawe – po informacji o karze w tej właśnie wysokości kurs akcji serwisu delikatnie wzrósł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.