Przeoczenie resortu finansów zakłuje przedsiębiorców. Nie będą mogli odliczyć od przychodu opłat

Biała lista nie uwzględnia wirtualnych rachunków rozliczeniowych. Przez to przedsiębiorcy mogą mieć problem z odliczeniem od przychodu opłat za prąd czy usługi telekomunikacyjne.
Biała lista nie uwzględnia wirtualnych rachunków rozliczeniowych. Przez to przedsiębiorcy mogą mieć problem z odliczeniem od przychodu opłat za prąd czy usługi telekomunikacyjne. Wojciech Kardas/Agencja Gazeta
Opłaty za prąd, usługi telekomunikacyjne i inne media – jest spora szansa, że w 2020 r. wydanych na te usługi pieniędzy przedsiębiorcy nie będą mogli odliczyć od przychodu. Winna jest nowelizacja ustawy o VAT, w której projekcie nie zawarto tych pozycji.


Biała lista
Jak donosi środowy „Dziennik Gazeta Prawna”, nowelizacja ustawy o VAT może sprawić nie lada kłopoty przedsiębiorcom. Chodzi o opłaty za prąd, usługi telekomunikacyjne i inne media, a także wpłaty na rachunki powiernicze oraz depozytowe prowadzone przez notariuszy, które nie znalazły się na tak zwanej „białej liście”.

Biała lista podatników wchodzi w życie wraz z większością zmian przewidzianych w nowelizacji ustawy o VAT, czyli już we wrześniu. Zgromadzone są na niej firmowe rachunki rozliczeniowe, do których będzie miała wgląd skarbówka. Dokonanie wpłat na konta niezarejestrowane przez fiskusa sprawi, że przedsiębiorca nie będzie mógł odliczyć wydatków od przychodu.

Zmiany mają się pojawić
Jednak na ważnej liście zabrało wirtualnych rachunków rozliczeniowych, z których korzystają dostawcy mediów, a także rachunków powierniczych i depozytowych. Krajowa Administracja Skarbowa zapewniła jednak „DGP”, że stosowne rozwiązania problemu zostaną przyjęte jeszcze w tym roku.


Jak niedawno pisaliśmy w INNPoland.pl, w wielu kwestiach ustawa ułatwi życie przedsiębiorcom. Wraz z jej wejściem w życie właściciele firm nie będą musieli wypełniać i wysyłać deklaracji VAT-7 lub VAT-7K i załącznikami do niej. Wystarczy, że wyślą Jednolite Pliki Kontrolne.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł