Przedsiębiorcy nareszcie zwolnieni z podwójnego obowiązku. Zmiany w ustawie o VAT

Nowa ustawa przyjęta przez sejm likwiduje konieczność wysyłania deklaracji VAT przez przedsiębiorców.
Nowa ustawa przyjęta przez sejm likwiduje konieczność wysyłania deklaracji VAT przez przedsiębiorców. Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Posłowie poparli projekt ustawy, która ułatwi życie przedsiębiorcom. Wraz z jej wejściem w życie właściciele firm nie będą musieli wypełniać i wysyłać deklaracji VAT. Wystarczy, że są wysyłane Jednolite Pliki Kontrolne.


Prawie wszyscy posłowie, bo 428 z 429, zgodzili się z nowelizacją ustawy o podatku VAT – podaje money.pl. Na jej mocy znika obowiązek rozliczania podatku VAT deklaracjami VAT-7 lub VAT-7K i załącznikami do niej.

Wystarczy elektroniczna wysyłka Jednolitych Plików Kontrolnych, których treść jest bardziej rozbudowana i zawiera dokładniejsze informacje.

Przedsiębiorcy do tej pory musieli wysyłać oba dokumenty.

Plany PiS co do podwyżki VAT
Rząd nie planuje podwyższyć stawki podatku VAT do 26 proc, chce go za to zmniejszyć, ale nie w formie prostej obniżki – powiedział na początku czerwca wicepremier Jacek Sasin.

Wyznał, że plan reformy matrycy VAT-owskiej autorstwa byłej minister finansów Teresy Czerwińskiej wymaga „doprecyzowania”.

Dodał, że plan resortu finansów miał kosztować budżet kilkaset milionów złotych, jednak nie został on jeszcze uchwalony przez parlament, ponieważ „pewne kwestie muszą być doprecyzowane”.

Rząd obniży VAT w 2022 roku?
W 2022 roku stawki VAT mają obniżyć się z 23 do 22 proc. i z 8 do 7 proc. Ekonomiści radzą jednak, by nie przywiązywać się do tej daty. Jest ona na tyle odległa, że po drodze może się wiele jeszcze wydarzyć.

Zdaniem rządu zmiana stawek VAT powinna mieć miejsce, gdy relacja długu publicznego do PKB wynosić będzie nieco ponad 40,6 proc.

I choć zmiana ta nastąpić ma automatycznie, to eksperci są sceptyczni. Mechanizm obniżenia podatku można przecież w każdej chwili zmienić. Zwłaszcza, że dochody z VAT nie rosną tak szybko, jak zakładano.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby