Kolejny projekt Czerwińskiej wyląduje w koszu? Sasin zdradził plany PiS co do podwyżki VAT

Jacek Sasin, nowy wicepremier, zapowiedział, że plan zmiany matrycy VAT-owskiej, wymyślony przez byłą minister finansów Teresę Czerwińską, wymaga "doprecyzowania".
Jacek Sasin, nowy wicepremier, zapowiedział, że plan zmiany matrycy VAT-owskiej, wymyślony przez byłą minister finansów Teresę Czerwińską, wymaga "doprecyzowania". Agencja Gazeta / Fot. Sławomir Kamiński
Rząd nie planuje podwyższyć stawki podatku VAT do 26 proc, chce go za to zmniejszyć, ale nie w formie prostej obniżki – powiedział w środę wicepremier Jacek Sasin. Wyznał, że plan reformy matrycy VAT-owskiej autorstwa byłej minister finansów Teresy Czerwińskiej wymaga „doprecyzowania”.


Nie będzie podwyżki VAT
Świeżo upieczony wicepremier Jacek Sasin w rozmowie w TVN24 przekonywał, że rząd nie zamierza podwyższyć stawki VAT do 26 proc., a wręcz chce go obniżyć, lecz „nie w formie prostej obniżki”.

– Jeszcze pani minister Czerwińska przygotowała tzw. nową matrycę VAT-owską, która przede wszystkim porządkowała stawki VAT-u, bo one dzisiaj są bardzo nieprzejrzyste na różne produkty czy usługi – wspomniał. – Filozofia była taka, że VAT na te produkty, które są najbardziej powszechne, najbardziej potrzebne do życia każdemu ma być niższy, a na te bardziej luksusowe, mniej powszechne - może być wyższy – wyjaśnił.

Dodał, że plan resortu finansów miał kosztować budżet kilkaset milionów złotych, jednak nie został on jeszcze uchwalony przez parlament, ponieważ „pewne kwestie muszą być doprecyzowane”.

Kontrowersyjna matryca VAT-owska
Pytanie zadane wicepremierowi przez dziennikarza TVN24 odnosiło się do kontrowersji wokół niektórych stawek podatku VAT, zaproponowanych przez resort finansów. Nowa matryca w wyjątkowo dziwny sposób dzieliła soki, nektary owocowe i warzywne oraz napoje - dwa pierwsze miały być obłożone 5-proc. VAT-em, a te ostatnie aż 23-proc.


Pracodawcy i związkowcy uważają, że ta zmiana negatywnie odbije się na całej branży i pociągnie za sobą szereg zwolnień. Według ich szacunków pracę może stracić nawet jedna czwarta osób zatrudnionych w branży przetwórczo-spożywczej.

Prace nad projektem nowej matrycy VAT-owskiej nie są kontynuowane, o czym pod koniec maja poinformowała Kancelaria Sejmu. Jeżeli zostanie podjęta decyzja o jego dalszym rozpatrywaniu, powrót do projektu nastąpi po przegłosowaniu wniosku o jego odrzucenie w pierwszym czytaniu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.