Kolejny projekt Czerwińskiej wyląduje w koszu? Sasin zdradził plany PiS co do podwyżki VAT

Jacek Sasin, nowy wicepremier, zapowiedział, że plan zmiany matrycy VAT-owskiej, wymyślony przez byłą minister finansów Teresę Czerwińską, wymaga "doprecyzowania".
Jacek Sasin, nowy wicepremier, zapowiedział, że plan zmiany matrycy VAT-owskiej, wymyślony przez byłą minister finansów Teresę Czerwińską, wymaga "doprecyzowania". Agencja Gazeta / Fot. Sławomir Kamiński
Rząd nie planuje podwyższyć stawki podatku VAT do 26 proc, chce go za to zmniejszyć, ale nie w formie prostej obniżki – powiedział w środę wicepremier Jacek Sasin. Wyznał, że plan reformy matrycy VAT-owskiej autorstwa byłej minister finansów Teresy Czerwińskiej wymaga „doprecyzowania”.


Nie będzie podwyżki VAT
Świeżo upieczony wicepremier Jacek Sasin w rozmowie w TVN24 przekonywał, że rząd nie zamierza podwyższyć stawki VAT do 26 proc., a wręcz chce go obniżyć, lecz „nie w formie prostej obniżki”.

– Jeszcze pani minister Czerwińska przygotowała tzw. nową matrycę VAT-owską, która przede wszystkim porządkowała stawki VAT-u, bo one dzisiaj są bardzo nieprzejrzyste na różne produkty czy usługi – wspomniał. – Filozofia była taka, że VAT na te produkty, które są najbardziej powszechne, najbardziej potrzebne do życia każdemu ma być niższy, a na te bardziej luksusowe, mniej powszechne - może być wyższy – wyjaśnił.

Dodał, że plan resortu finansów miał kosztować budżet kilkaset milionów złotych, jednak nie został on jeszcze uchwalony przez parlament, ponieważ „pewne kwestie muszą być doprecyzowane”.

Kontrowersyjna matryca VAT-owska
Pytanie zadane wicepremierowi przez dziennikarza TVN24 odnosiło się do kontrowersji wokół niektórych stawek podatku VAT, zaproponowanych przez resort finansów. Nowa matryca w wyjątkowo dziwny sposób dzieliła soki, nektary owocowe i warzywne oraz napoje - dwa pierwsze miały być obłożone 5-proc. VAT-em, a te ostatnie aż 23-proc.

Pracodawcy i związkowcy uważają, że ta zmiana negatywnie odbije się na całej branży i pociągnie za sobą szereg zwolnień. Według ich szacunków pracę może stracić nawet jedna czwarta osób zatrudnionych w branży przetwórczo-spożywczej.

Prace nad projektem nowej matrycy VAT-owskiej nie są kontynuowane, o czym pod koniec maja poinformowała Kancelaria Sejmu. Jeżeli zostanie podjęta decyzja o jego dalszym rozpatrywaniu, powrót do projektu nastąpi po przegłosowaniu wniosku o jego odrzucenie w pierwszym czytaniu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła
0 0Słodkie napoje jak papierosy. W tym kraju ich reklamowanie będzie całkowicie zakazane
0 0Zbliża się poniedziałek, a ty nie masz energii? Sprawdź, ile kawy będziesz potrzebował
BIZNES 0 0Jak to wędlina, skoro mięsa nie ma? Mięsożercy narzekają, ale w ten biznes wchodzą potentaci
0 0Potężny zastrzyk finansowy dla polskiej pisarki. Wiemy, ile Tokarczuk zarobi na Noblu
0 0Milion złotych na emeryturę. Wystarczy, że będziesz tyle zarabiać i odkładać co miesiąc 15 proc.
0 0Joker bije rekordy nie tylko w kinach. Ludzie wyszukują bohatera... w filmach dla dorosłych
BIZNES 0 0Mówili im, że zaraz upadną. A one pokazały, że da się w Polsce zarabiać na japońskich książkach
TYLKO U NAS 0 0Ban od Facebooka trwa juz miesiąc, a firma cierpi. Sadowski zdradza, jak to wpływa na Brand24
NAUKA 0 0"Straciliśmy szansę na polskiego noblistę". Kontrowersje wokół prestiżowej nagrody
0 0Groźny atak na klientów polskiego Orange. Uważaj na taką wiadomość
KARIERA 0 0"Nie można nas tak zajeżdżać". Oni wyrobili miliony godzin pracy ponad normę
0 0Na przesyłkach z AliExpress tracimy wielkie pieniądze. Skarbówka rozkłada ręce