Orlen chwali się wynikami finansowymi. Najwięcej dorobił się na zakazie handlu

Orlen pochwalił się wynikami finansowymi za ostatni kwartał. Dobry wynik w dużej mierze jest efektem zakazu niedzielnego handlu.
Orlen pochwalił się wynikami finansowymi za ostatni kwartał. Dobry wynik w dużej mierze jest efektem zakazu niedzielnego handlu. Fot: Piotr Augustyniak / Agencja Gazeta
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek pochwalił się na Twitterze „kolejnymi bardzo dobrymi” wynikami finansowymi państwowego koncernu. Tegoroczny zysk operacyjny w porównaniu z ubiegłym rokiem z 2,1 miliarda złotych wzrósł do 2,7 miliarda złotych. Ogromne przychody odnotowano w segmencie detalicznym, co w dużej mierze jest zasługą zakazu handlu.


Dobre wyniki
PKN Orlen zarobił w drugim kwartale na czysto 1 602 mln zł – poinformował koncern w swoim raporcie finansowym. Choć zysk drugiego kwartału jest niższy o 8,1 proc. niż rok temu, to i tak można uznać, że wynik spółki jest dobry, co odbiło się na giełdzie - w piątek akcje Orlenu poszły w górę o 6 proc. w pierwszym kwadrancie notowań, przebijając 99 zł, jak podaje money.pl.

– Na rezultat EBITDA wg LIFO złożyły się zarówno bardzo dobre wyniki segmentu downstream (rafineria, petrochemia, energetyka - PAP), na poziomie blisko 2 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 400 mln zł rok do roku, jak i segmentu detalicznego, który wypracował 859 mln zł – podkreśla koncern.

Największy wygrany zakazu handlu
Segment detaliczny mocno wspiera zyski osiągane na ropie. Tylko w detalu przychody wzrosły o 995 mln zł, czyli o 11 proc. rok do roku, jak wylicza portal. To w dużej mierze efekt zakazu handlu w niedziele. Stacje benzynowe są w te dni otwarte i, proponując klientom szerszą paletę produktów spożywczych oraz fastfoodów, mogą zarabiać nie tylko na paliwach.


To nie pierwszy raz, gdy wyniki handlowe Orlenu wzrastają z powodu obostrzeń w niedzielnej sprzedaży. Już w zeszłym roku pisaliśmy w INNPoland.pl, jak na naszych oczach sieć stacji benzynowych przekształciła się w sieć supermarketów.

Wzrósł również udział rynkowy stacji we wszystkich krajach, w których Orlen działa. 1 779 stacji w Polsce ma około 34,2 proc. rynku, czyli o 0,3 pkt. proc. więcej niż rok temu. W Niemczech 584 stacje Star doszły do 6,5 proc. rynku. Sieci Benzina Orlen w Czechach z 413 punktami mają 23,7 proc. rynku - rok temu było to 22,5 proc.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0E-sport w Polsce potrzebuje pracowników. Ale uczelnie nie potrafią ich kształcić
0 0Pływa w syrenim ogonie i uczy tego innych. "Dla syren nie ma górnej granicy wiekowej"
0 0"Piętno głupiej dziewczynki we mnie zostało". Tak po latach czują się ofiary mobbingu