Emeryci wygranymi dzięki obniżce podatków i waloryzacji. Wiemy, ile na tym zyskają

Emeryci w przyszłym roku zyskają nawet 100 zł miesięcznie.
Emeryci w przyszłym roku zyskają nawet 100 zł miesięcznie. Fot . Marcin Stepien / Agencja Gazeta
W przyszłym roku będzie miała miejsce waloryzacja, która pogrubi portfele i portmonetki polskich emerytów. Do tego dochodzi obniżka podatku PIT, na której także zyskają seniorzy.


Waloryzacja oznacza podwyżkę emerytur, do której dojdzie w marcu 2020 roku – podaje portal Biznes Info. Z informacji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że wyniesie ona 3,24 proc., a rząd będzie musiał przeznaczyć na nią 7,16 mld zł.

Podatek PIT zostanie zmniejszony z 18 proc. do 17 proc. Tym samym emeryci także na tym skorzystają, ponieważ jak wiadomo, emerytury również podlegają opodatkowaniu.

Najwięcej zyskają ci seniorzy, którzy otrzymują najwyższe świadczenie. Mogą oni liczyć nawet na dodatkowe 100 zł. Najniższa emerytura zagwarantuje około 40 zł.

Listy od ZUS-u z wysokością przyszłych emerytur
Wszyscy, którzy choć przez chwilę podlegali ubezpieczeniem społecznym i mają zaksięgowane składki na indywidualnym koncie w ZUS, mogą spodziewać się wiadomości od zakładu.

Informacje o uzbieranych składkach emerytalnych dostanie ponad 20 mln Polaków. Niektórzy już je dostali i są przerażani albo zszokowani.

Listy będą zawierać sumę składek zgromadzonych w ZUS, a dla osób, które przekroczyły 35 lat, na ich podstawie wyliczona zostanie hipotetyczna emerytura. ZUS w symulacji uwzględnia także obniżenie wieku emerytalnego.

Niezrealizowana emerytura lub renta
Zakład Ubezpieczeń Społecznym po otrzymaniu informacji o zgonie może wstrzymać się z wypłaceniem świadczenia osobie, której się należało.

Członkowie rodziny zmarłej osoby mają możliwość odebrania jej świadczenia, jeżeli była do niego uprawniona przed śmiercią, ale go nie pobrała. W takim przypadku należy złożyć wniosek.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0E-sport w Polsce potrzebuje pracowników. Ale uczelnie nie potrafią ich kształcić
0 0Pływa w syrenim ogonie i uczy tego innych. "Dla syren nie ma górnej granicy wiekowej"
0 0"Piętno głupiej dziewczynki we mnie zostało". Tak po latach czują się ofiary mobbingu