Przerażające listy od ZUS-u z wysokością przyszłych emerytur. "Lepiej, żebyś mało jadł"

ZUS wysyła listy do przyszłych emerytów. W nich wylicza wysokość świadczenia.
ZUS wysyła listy do przyszłych emerytów. W nich wylicza wysokość świadczenia. Fot. Adam Stepien / Agencja Gazeta
Wszyscy, którzy choć przez chwilę podlegali ubezpieczeniem społecznym i mają zaksięgowane składki na indywidualnym koncie w ZUS, mogą spodziewać się wiadomości od zakładu. Informacje o uzbieranych składkach emerytalnych dostanie ponad 20 mln Polaków. Niektórzy już je dostali i są przerażani albo zszokowani.


Większość korespondencji przyjdzie w formie papierowej – informuje wyborcza.biz. Drogą elektroniczną na profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS wiadomość otrzyma 2,5 mln osób.

Listy będą zawierać sumę składek zgromadzonych w ZUS, a dla osób, które przekroczyły 35 lat, na ich podstawie wyliczona zostanie hipotetyczna emerytura. ZUS w symulacji uwzględnia także obniżenie wieku emerytalnego.

Jeżeli wyliczenia dotyczące naszych składek w liście ZUS są według nas błędne, trzeba się skontaktować z zakładem. Pracownik powinien też prosić o wyjaśnienie swojego szefa. Ostatecznie może napisać skargę do Państwowej Inspekcji Pracy.

– Kobiety, które po obniżeniu wieku do 60 lat odeszły na emeryturę, mają świadczenie mniejsze aż o ponad 1 tys. zł od 65-letnich mężczyzn. Gdy do tego dojdzie reforma OFE, kobiety często mogą być zdane na pomoc społeczną – mówi Wyborczej dr Paweł Kubicki, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej.


Reakcje na list od ZUS-u
Wyliczeniami swoich składek dzielą się też użytkownicy Twittera. Jeden pokazał, ile dostanie po 18 latach płacenia składek. Gdyby zrezygnował z pracy w tym roku, to 308,05 zł lub 427, 02 zł. A gdyby aż do emerytury pracował i wpłacał składki w takiej wysokości jak do tej pory, to 868 zł lub 1217,90 zł, zależnie od wariantu.Pod jego postem zaroiło się od komentarzy. Jeden z użytkowników chwali się, że po dziewięciu latach w UK jego emerytura jest szacowana na 650 funtów miesięcznie.

- Co mam Ci powiedzieć? Lepiej żebyś nie chorował. I mało jadł. I miał gdzie mieszkać za darmo. Odłóż już teraz jakieś ubrania i buty - pisze inny użytkownik Twittera.

- Lucek, nie łudź się, nawet tego nie dostaniesz - pisze ktoś inny.

ZUS ostrzega przed nowym oszustwem
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega swoich klientów przed fałszywymi mailami zatytułowanymi „Składka”. Otwarcie załączników z wiadomości grozi zainfekowaniem komputera i kradzieżą wrażliwych danych.

ZUS zaznacza, że droga mailową nie wysyła do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych. Jedynie klienci, którzy mają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali e-mail jako formę kontaktu, są powiadamiani przez ZUS drogą elektroniczną.


Emeryci zyskają na obniżce PIT
Obniżka ma objąć podatników, którzy zarabiają do 85 tys. zł rocznie. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, emeryci, którzy także muszą płacić podatki, również zyskają na reformie.

Ci dostający najniższą emeryturę zapłacą podatek pomniejszony o 11 zł. Ci ze średnim świadczeniem zaoszczędzą ok 21 zł. Wyższa emerytura oznacza większą oszczędność.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0E-sport w Polsce potrzebuje pracowników. Ale uczelnie nie potrafią ich kształcić
0 0Pływa w syrenim ogonie i uczy tego innych. "Dla syren nie ma górnej granicy wiekowej"
0 0"Piętno głupiej dziewczynki we mnie zostało". Tak po latach czują się ofiary mobbingu