Sklepy znów zamknięte, ale oni nie płaczą. Wiemy, kto dorobił się na zakazie handlu

Outlety zyskały na zakazie handlu.
Outlety zyskały na zakazie handlu. Fot. Adam Golec / Agencja Gazeta
Mimo zakazu handlu istnieją placówki, które notują coraz większe obroty. Chodzi o outlety oferujące asortyment nawet o 70-80 proc. tańszy niż w regularnych sklepach. Zmiana nierentownej galerii w outlet może być ostatnią deską ratunku.


Na polskim rynku w ciągu niemal dwóch dekad powstało 16 outletów – donosi Business Insider. Asortyment w tych sklepach stanowi głównie odzież, obuwie, akcesoria i biżuteria.

Zakaz handlu, nie wpłyną negatywnie na te obiekty głównie dlatego, że zakupy w nich są wcześniej planowane.

W I półroczu 2019 roku w trzech centrach Designer Outlet mieszczących się w Krakowie, Piasecznie pod Warszawą i Sosnowcu, zanotowano wzrost sprzedaży o średnio 9 proc. względem analogicznego okresu zeszłego roku. W samym I kwartale wzrost wyniósł 10 proc., a ruch klientów był o 4 proc. wyższy.

Outlety Factory Ursus w Warszawie, Factory Kraków czy Factory Poznań, mimo zakazu handlu zanotowały w 2018 roku wzrost sprzedaży o 1 proc. Obiekty odwiedziło przez cały rok 11,35 mln osób.

W I kwartale 2019 roku sprzedaż w tych centrach wzrosła o 7 proc., a w całym I półroczu o 9 proc.

Orlen chwali się wynikami finansowymi
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek pochwalił się na Twitterze „kolejnymi bardzo dobrymi” wynikami finansowymi państwowego koncernu – o czym pisaliśmy niedawno w INNPoland.

Tegoroczny zysk operacyjny w porównaniu z ubiegłym rokiem z 2,1 miliarda złotych wzrósł do 2,7 miliarda złotych. Ogromne przychody odnotowano w segmencie detalicznym, co w dużej mierze jest zasługą zakazu handlu.

Przez zakaz handlu kolejne tysiące małych sklepów zniknęło z mapy
Przed wprowadzeniem zakazu handlu zwolennicy tego rozwiązania twierdzili, że osłabią wielkie sieci handlowe a małe polskie sklepy urosną w siłę. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają, że stało się dokładnie odwrotnie.

W ciągu roku zamknięto aż 27 tysięcy firm z branży handlu detalicznego. Tylko w maju zniknęło ich 828. Podobne tezy pojawiały się już wcześniej, nie były jednak do końca wiarygodne i miarodajne.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0E-sport w Polsce potrzebuje pracowników. Ale uczelnie nie potrafią ich kształcić
0 0Pływa w syrenim ogonie i uczy tego innych. "Dla syren nie ma górnej granicy wiekowej"
0 0"Piętno głupiej dziewczynki we mnie zostało". Tak po latach czują się ofiary mobbingu