Po Polsce będą jeździć BlaBlaBusy. Francuski operator wchodzi w miejsce opuszczone przez PKS

BlaBlaBus chce być alternatywą dla Flixbusa na polskim rynku
BlaBlaBus chce być alternatywą dla Flixbusa na polskim rynku Foto: BlaBlaBus
PKS-y ledwo zipią, rząd powołuje specjalne fundusze i będzie dopłacał do przewozów autobusowych, tymczasem do gry o pasażera wchodzi nowa (ale znana) marka. Własne autobusy uruchomi u nas francuski BlaBlaCar. Na przełomie września i października ruszy w Polsce z nową usługą BlaBlaBus.


Polska jest piątym rynkiem, na który BlaBlaBus wypuści swoje autokary – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Na razie finalizuje rozmowy z potencjalnymi partnerami. Prawdopodobnie jednym z nich jest narodowy przewoźnik PKS Polonus.

Jak to działa?
Pod koniec zeszłego roku BlaBlaCar kupił udziały francuskiego przewoźnika Ouibus i wszedł w ten sposób w rynek przewozów autokarowych. W Niemczech, Francji i Włoszech współpracuje też z lokalnymi przewoźnikami i stara się zapełniać ich autobusy. W ten sposób łączy swoją standardową usługę – wyszukiwanie wolnych miejsc w autach podróżujących ludzi – oraz regularne połączenia krajowe i międzynarodowe.

Na razie nie wiadomo, jakie trasy obstawi BlaBlaBus w Polsce, ale z pewnością połączy największe miasta i zapewni połączenia międzynarodowe. Największym konkurentem BlaBlaBusa będzie z pewnością niemiecki FlixBus.

Tymczasem polski rząd próbuje wskrzesić transport autobusowy. Niedługo ma zacząć w pełni działać ustawa, która ma przywrócić zlikwidowane wcześniej połączenia autobusowe. Pieniądze zostaną rozdystrybuowane w postaci dopłat do przewozów autobusowych. To realizacja jednej z obietnic wyborczych PiS nazywanych piątką Kaczyńskiego. Eliminacja tzw. białych plam transportowych będzie kosztowała ok. 800 mln zł rocznie, ale dopiero od przyszłego roku. W tym koszty ścięto do 300 mln.


Nowa ustawa zakłada utworzenie specjalnego funduszu, z którego będzie finansowane przywrócenie połączeń autobusowych w tzw. Polsce powiatowej. Fundusz, który zostanie utworzony Banku Gospodarstwa Krajowego, będzie zasilany przez budżet państwa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0E-sport w Polsce potrzebuje pracowników. Ale uczelnie nie potrafią ich kształcić
0 0Pływa w syrenim ogonie i uczy tego innych. "Dla syren nie ma górnej granicy wiekowej"
0 0"Piętno głupiej dziewczynki we mnie zostało". Tak po latach czują się ofiary mobbingu