Minister Finansów pod nadzorem. CBA nie odpuszcza "Pancernemu Marianowi"

CBA nie odpuszcza Banasiowi. Przedłuża kontrolę jego majątku.
CBA nie odpuszcza Banasiowi. Przedłuża kontrolę jego majątku. Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta
Centralne Biuro Antykorupcyjne postanowiło przedłużyć kontrolę oświadczeń majątkowych szefa resortu finansów Mariana Banasia. Ma ona potrwać jeszcze trzy miesiące i zakończyć się w połowie października.


Analiza przedkontrolna oświadczeń rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku – podaje Dziennik. Kolejnym etapem jest rozpoczęta kilka tygodni temu regularna kontrola, która miała być zakończona w połowie lipca.

Ustalenia Dziennika wskazują, że okres został wydłużony o kolejne trzy miesiące. Nowy przewidywany termin zakończenia został ustalony na połowę października.

Niedawno wybrany minister finansów jest potencjalnym kandydatem na zastąpienie Krzysztofa Kwiatkowskiego w fotelu prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

Kto będzie nowym prezesem NIK?
O tym, że Banaś ma dziś największe szanse na objęcie fotela prezesa Najwyższej Izby Kontroli po upłynięciu kadencji obecnego szefa Krzysztofa Kwiatkowskiego, pisaliśmy już ostatnio w INNPoland.pl. 27 sierpnia kończy się kadencja Krzysztofa Kwiatkowskiego, lecz zgodnie z obowiązującymi przepisami, będzie on pełnić swoją funkcję do momentu wyboru następcy.

Oprócz Banasia na stanowisko zwalniane przez Kwiatkowskiego brany jest również pod uwagę Wojciech Szarama, śląski poseł PiS. Z kolei obecnego ministra ma zastąpić któryś z teraźniejszych wiceministrów finansów: Leszek Skiba, Piotr Nowak lub Tadeusz Kościński.

Nowy minister finansów ujawnia swoje plany
Przygotowanie założeń i projektu przyszłorocznego budżetu, dalsze uszczelnienie systemu podatkowego i kolejne ułatwienia dla podatników – oto plany nowego ministra finansów Mariana Banasia na najbliższe miesiące, o których informowaliśmy w czerwcu.


Banaś wcześniej pełnił funkcję wiceministra w Ministerstwie Finansów i szefa Krajowej Administracji Skarbowej, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz Pełnomocnika Rządu do Spraw Zwalczania Nieprawidłowości Finansowych na Szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej.

Od lat jest związany z kierownictwem PiS. W Najwyższej Izbie Kontroli pracował z Lechem Kaczyńskim, a w latach 90. był doradcą ówczesnego szefa MSW, Antoniego Macierewicza. Lata 1981-1983 spędził w więzieniu za działalność w "Solidarności".
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0E-sport w Polsce potrzebuje pracowników. Ale uczelnie nie potrafią ich kształcić
0 0Pływa w syrenim ogonie i uczy tego innych. "Dla syren nie ma górnej granicy wiekowej"
0 0"Piętno głupiej dziewczynki we mnie zostało". Tak po latach czują się ofiary mobbingu