Nowa fucha dla "pancernego Mariana". Wiemy, gdzie ma trafić dopiero co wybrany minister finansów

Marian Banaś od niedawna jest nowym ministrem finansów. Jednak niedługo jego rola może się zmienić.
Marian Banaś od niedawna jest nowym ministrem finansów. Jednak niedługo jego rola może się zmienić. Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta
Obecny minister finansów Marian Banaś ma dziś największe szanse na objęcie fotela prezesa Najwyższej Izby Kontroli po upłynięciu kadencji obecnego szefa Krzysztofa Kwiatkowskiego – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.


Wygląda na to, że niedawno wybrany szef resortu finansów nie zagrzeje zbyt długo miejsca w gmachu przy Świętokrzyskiej. Jak informuje „DGP”, są wobec niego inne plany. W wakacje kończy się bowiem kadencja obecnego szefa Narodowej Izby Kontroli (NIK) Krzysztofa Kwiatkowskiego, a Banaś jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem na jego następcę.


– Banaś jest bardzo mocnym kandydatem. Skierowanie na ministra finansów miało na celu wzmocnienie jego kandydatury, podbudowanie pozycji i wzbogacenie CV. Szef NIK to ważne stanowisko z punktu widzenia prezesa PiS, Izbą kierował Lech Kaczyński – mówi dziennikowi polityk tej partii.


Oprócz Banasia na stanowisko zwalniane przez Kwiatkowskiego brany jest również pod uwagę Wojciech Szarama, śląski poseł PiS. Z kolei obecnego ministra ma zastąpić któryś z teraźniejszych wiceministrów finansów: Leszek Skiba, Piotr Nowak lub Tadeusz Kościński.


27 sierpnia kończy się kadencja Krzysztofa Kwiatkowskiego, lecz zgodnie z obowiązującymi przepisami, będzie on pełnić swoją funkcję do momentu wyboru następcy.

Do 28 lipca wyznaczono zgłaszanie kandydatów na nowego szefa NIK, zaś z nieoficjalnych informacji „DGP” wynika, że na koniec lipca może zostać zwołane specjalne posiedzenie Sejmu, na którym wybrany zostanie nowy prezes.

Kim jest Marian Banaś?
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, Banaś związany jest z kierownictwem PiS od wielu lat. W Najwyższej Izbie Kontroli pracował z Lechem Kaczyńskim, a w latach 90. był doradcą ówczesnego szefa MSW, Antoniego Macierewicza. Lata 1981-1983 spędził w więzieniu za działalność w "Solidarności".

W lutym tego roku było głośno o tym, że CBA sprawdza oświadczenia majątkowe Banasia. Dziennikarze Wirtualnej Polski ustalili, że pod lupę wzięto m.in. sprzedaż kamienicy i działki nowego ministra finansów.

Jest on absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył też studia podyplomowe z zakresu religioznawstwa, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej.

Posiada czarny pas w karate, mówi się o nim "Pancerny Marian" (z racji jego silnego charakteru). Jest żonaty i ma czworo dzieci.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.