Pracował z Kaczyńskim, doradzał Macierewiczowi. Marian Banaś nowym ministrem finansów

Marian Banaś został w czerwcu 2019 r. nowym ministrem finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego. Zastąpił Teresę Czerwińską. Wcześniej był szefem KAS
Marian Banaś został w czerwcu 2019 r. nowym ministrem finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego. Zastąpił Teresę Czerwińską. Wcześniej był szefem KAS Fot. Roman Rogalski / Agencja Gazeta
Poznaliśmy nazwisko nowego ministra finansów. Jest nim Marian Banaś, dotychczasowy wiceminister i szef Krajowej Administracji Skarbowej, wymieniany wcześniej jako jeden z faworytów. Zastąpi na stanowisku Teresę Czerwińską, która żegna się z rządem.


Zgodnie z zapowiedziami dziś o 10:30 w Pałacu Prezydenckim doszło do uroczystego mianowania nowych ministrów. Na szefa resortu finansów powołano Mariana Banasia.

Kim jest Marian Banaś?
Banaś pełnił funkcję wiceministra w Ministerstwie Finansów i szefa Krajowej Administracji Skarbowej, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz Pełnomocnika Rządu do Spraw Zwalczania Nieprawidłowości Finansowych na Szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej.


Banaś związany jest z kierownictwem PiS od wielu lat. W Najwyższej Izbie Kontroli pracował z Lechem Kaczyńskim, a w latach 90. był doradcą ówczesnego szefa MSW, Antoniego Macierewicza. Lata 1981-1983 spędził w więzieniu za działalność w "Solidarności".


W lutym tego roku było głośno o tym, że CBA sprawdza oświadczenia majątkowe Banasia. Dziennikarze Wirtualnej Polski ustalili, że pod lupę wzięto m.in. sprzedaż kamienicy i działki nowego ministra finansów.

Jest on absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył też studia podyplomowe z zakresu religioznawstwa, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej.

Posiada czarny pas w karate, mówi się o nim "Pancerny Marian" (z racji jego silnego charakteru). Jest żonaty i ma czworo dzieci.

Zadania nowego ministra finansów
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, przed nowym ministrem finansów stoi kilka wyzwań, m.in.: niedopuszczenie do powiększenia deficytu finansów publicznych, zwiększenie inwestycji, usprawnienie systemu podatkowego.

– Najważniejszym zadaniem następcy minister Czerwińskiej będzie upychanie nowych obietnic finansowych PiS w budżecie. Wieloletni plan finansowy pokazał, że spełnienie tych obietnic wymaga szeregu podwyżek podatków i być może nie starczy nawet pieniędzy na część ustawowych podwyżek. Znalazło się w nim bowiem stwierdzenie, że trzeba będzie przemyśleć ścieżkę dochodzenia szeregu wydatków. A więc pokazanie wprost, gdzie będziemy oszczędzać – tłumaczy w rozmowie z INNPoland.pl Aleksader Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.


Dymisja Teresy Czerwińskiej
Większość nowych ministrów zastępuje tych, którzy zdobyli mandaty eurodeputowanych. Otrzymali je m.in.: wicepremier Beata Szydło, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska, minister w KPRM Beata Kempa, a także rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Inaczej jest w przypadku opuszczającej stanowisko Teresy Czerwińskiej, o której dymisji mówi się od tygodni. Powodem miała być jej niezgoda na obietnice wyborcze PiS (piątka Kaczyńskiego). Czerwińska miała podać się do dymisji po raz pierwszy po uświadomieniu sobie, że w rządowej kasie nie ma wystarczających pieniędzy na spełnienie wszystkich obietnic PiS-u.

Mówi się, że “zaklepała" już nową pracę w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby