Kasjerka nie będzie już „winna grosika”? Drobne monety mogą pójść w odstawkę, bo są za drogie

Coraz więcej krajów decyduje się na wycofanie z obiegu monet o najniższym nominale.
Coraz więcej krajów decyduje się na wycofanie z obiegu monet o najniższym nominale. Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta
Produkcja jedno- i dwugroszówek się nie opłaca – ich wyprodukowanie przewyższa łączną wartość nominalną. Z tego powodu wiele krajów podejmuje decyzję o wycofaniu z obiegu monet o najniższym wolumenie. Gdyby zdecydowała się na to również Polska, naszemu bankowi centralnemu przyniosłoby to oszczędności.


Produkcja groszówek się nie opłaca
Szwecja, Rosja, Izrael, Czechy, Dania i Holandia - to kraje, które już wycofały z obrotu bilony o najmniejszym nominale. W ostatnim czasie zrobi to również Belgia - od grudnia Belgowie nie zapłacą w sklepie jedno- i dwucentówkami, a najniższą monetą będzie 5 eurocentów.

Brak jedno- i dwucentówek spowoduje, że sprzedawcy będą musieli zaokrąglić ceny na półkach sklepowych. Dla jednego lub dwóch centów w dół, a dla trzech centów w górę.

Groszówki sprawiają tak duży problem, gdyż zwyczajnie znikają z obiegu. Zagubione w kieszeniach spodni czy pralkach lub zalegające w szufladach, giną w wyliczeniach banków centralnych. W Czechach w 2001 r. odkryto, że niecałe 20 proc. monet o najniższym nominale wraca do obiegu. By uzupełniać ubytki, trzeba nie ciągle produkować.

Polacy kochają gotówkę
A to kosztuje, gdyż mimo powszechności płatności kartą, ich liczba w obiegu nieustannie rośnie, jak zauważa portal wnp.pl. W II kwartale w obiegu było 7,061 mld jednogroszówek i 3,239 mld dwugroszówek. W ciągu ostatnich 12 miesięcy przybyło 398 mln monet 1 gr i 150 mln monet 2 gr. Tymczasem 10 lat temu było ich kolejno 3,636 mld i 1,793 mld.


Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, mimo iż płatność kartą jest w Polsce powszechna i możliwa nawet w najmniejszych osiedlowych spożywczakach, Polacy kochają gotówkę. Pod względem chęci korzystania z gotówki, jesteśmy trzecim krajem Unii Europejskiej, co wyliczył ostatnio NBP.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby